درمان تنگی کانال نخاع بدون جراحی با اوزون تراپی

 

تنگی کانال نخاع می تواند به صورت مادرزادی و یا به صورت اکتسابی ایجاد شود و در حالت مادرزادی قطر کانال نخاع به صورت اولیه کم می باشد و بنابراین بسیاری از پاتولوژیها و مشکلات کمری می تواند به راحتی موجب ایجاد علائم شدید در یک فرد با این حالت بشود.

تنگی کانال نخاعی یعنی کاهش فضایی که نخاع در آن وجود  دارد و این کاهش فضا که باعث فشار به نخاع و ریشه های عصبی در کنار  دیسک کمر و  دیسک گردن می شود  و بر اثر ان  کمردرد و گردن درد ایجاد می شود.

معمولا عمده تنگی ها در ناحیه کمر وگردن ایجاد می شود  در ناحیه پشتی و سینه ای نادر است.

همچنین علتی که موجب ایجاد تنگی شده می تواند روی ریشه های عصب که در کنار دیسک گردن و دیسک کمر قرار گرفته  فشار وارد کند و سبب ایجاد کمر درد ، گردن درد و در مراحل پیچیده تر دردهای پاها می شود و عمده بیمارانی که ما میببینیم دارای درد پا  یا دردهای شدید دست هستند بدون اینکه درد کمر یا درد گردن داشته باشند و بسیاری از این بیماران درد را به آرتروز زانو ارتباط می دهند و حتی درک این مطلب که دردهای انها منشا درمثلا دیسک کمر یا  دیسک گردن انها دارد کاملا سخت است.

درمان بسیاری از بیماران تنگی کانل نخاع هم درمان دیسک کمر یا درمان دیسک گردن و یا بر اساس پاتولوژی درمان ارتروز گردن انها می باشد. از شایعترین علل کمر درد در سنین بالا تنگی کانال نخاعی است.

همانگونه که از نام ان بر میاید تنگی کانل نخاع یعنی کانل نخاعی تنگ شده , اما دلایل این تنگ شدگی متنوع است.

 

اوزون درمانی:

یکی از جدیدترین درمان های تنگی کانال نخاع اوزون درمانی می باشد. استفاده از گاز O3 در بسیاری از موارد موجب باز شدن نسبی کانال و  کاهش علایم و خصوصا درد های انتشاری پا در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاع  می شود. کاهش تورم پاها ، کاهش گرفتگی پاها از جمله فواید اوزون درمانی در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاع می باشد. 

اوزون درمانی تنگی کانال نخاع بسته به تشخیص متخصص طب فیزیکی  ممکن است در داخل مطب و یا در بیمارستان انجام شود. اوزون درمانی عارضه خاصی ندارد اما ممکن است بعضی از بیماران تنگی کانال نخاعی به آن جواب ندهند.

دلایل متعددی در توجیه استفاده از اوزون برای درمان عارضه تنگی کانال نخاعی کمری وجود دارد:

* بررسی تاریخچه بیماری تنگی کانال نخاعی کمری نشان می‌دهد که شدت این عارضه در اغلب بیمارانی که از آن رنج می‌برند، با گذشت زمان الزاماً بیشتر و بدتر نمی‌شود و بنابراین در اغلب موارد می‌توان انجام عمل جراحی را به تأخیر انداخت.

* تزریق استروئیدها در ناحیه پایین کمر، شدت درد ناشی از این عارضه و نیاز به انجام عمل جراحی را کاهش می‌دهد. از آنجا که اوزون هم به مانند استروئیدها، فسفولیپاز را مسدود می‌کند، بنابراین جایگزین کردن استروئیدها با اوزون که یک داروی بسیار ایمن‌تر است و ساز و کار عملکرد آن هم مشابه با استروئیدهاست، یک اقدام منطقی و توجیه‌پذیر خواهد بود.

* همچنین اوزون میزان خونرسانی و گردش خون در سطح سلولی را افزایش می‌دهد و از این طریق هم می‌تواند در کاهش درد ناشی از تنگی کانال نخاعی مؤثر واقع شود. در حال حاضر، از  روش تزریق سرخرگی اوزون برای تسکین درد و التهاب ناشی از استئوآرتروز زانو استفاده می‌شود، بنابراین قاعدتاً این روش باید در مورد علائم استئوآرتروز مفصل فاست هم مؤثر باشد.

* تزریق اوزون به داخل سوراخ بین مهره‌ای (اینترا-فورامینال) در مقایسه با تزریق استروئیدها، تأثیر بیشتری در تسکین درد ناشی از فتق دیسک‌های پایین کمر دارد (و اثرات درمانی آن از ماندگاری بیشتری برخوردار است).

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا