درمان درد سطح داخلی آرنج با بلاک اعصاب مدیال کتانوس (medial cutaneos) و اینترکوستوبراکیال (intercostobrachial)

مسئولیت عصبدهی به شانه، بازو، ساعد و دست، شبکه ای عصبی به نام شبکه بازویی است که از نخاع در سطح گردن منشا می گیرد. دو شاخه از این شبکه به نام های مدیال کتانوس و اینترکوستوبراکیال مسئولیت عصب دهی به سطح داخلی بازو زا بر عهده دارند.

drMomenzadeh

در تصویر زیر نواحی قرمز رنگ نشان دهنده سطح عصب دهی شده توسط این دو عصب هستند:

drMomenzadeh

روش های درمان:

روش های مختلفی از جمله درمان های دارویی، فیزیوتراپی و ... وجود دارد اما در بین تمام این روش ها، بلاک عصب موثرترین و سریع ترین روش درمان بیماری است.

تزریقات برای بلاک اعصاب عموما به دو صورت انجام می شوند. روش اول استفاده از لندمارک (مشخصات) های سطحی بدن برای پیدا کردن محل تزریق است و روش دوم استفاده از سونوگرافی. در روش لندمارک به دلیل نداشتن دید و آگاهی کامل از جزئیات داخل بدن امکان خطا و عوارض جانبی بالا می باشد که این مشکلات با استفاده از روش سونوگرافی به راحتی حل می شوند.

تزریق با کمک دستگاه سونوگرافی:.

این روش که در کلینیک فوق تخصصی دردشناسی پروفسور سیروس مومن زاده  انجام می شود بالاترین دقت را در میان روش های تزریق دارد زیرا برای شناسایی ساختار های داخلی بدن و خود عصب از دستگاه سونوگرافی استفاده می شود. این روش امکان تزریق موثرتر و عوارض جانبی کمتر را به ما می دهد. این بلاک عصبی معمولا به تنهایی برای درمان درد در ناحیه داخلی بازو استاده نمی شود و نیاز به درمان های مکمل دارد. از کاربد های دیگری این بلاک می توان به بی حسی موضعی برای اعمال جراحی اشاره کرد.

بلاک عصب مدیال کوتانوس:

نحوه قرارگیری بیمار: بیمار به پشت می خوابد و بازوی مورد نظر 85 تا 90 درجه باز می شود. پزشک با دستگاه سونوگرافی ساختارهای داخلی را به دقت شناسایی می کند و تزریق را انجام می دهد:

drMomenzadeh

محل قرارگیری پروب سونوگرافی:

drMomenzadeh

انجام تزریق:

drMomenzadeh

drMomenzadeh

عوارض جانبی:

این دو بلاک از جمله بلاک های امن هستند. عوارض اصلی این تزریق امکان تزریق داخل وریدی، و آسیب رساندن سوزن به عصب هستند که به راحتی با استفاده از دستگاه سونوگرافی و دید پزشک به اجزا داخلی قابل پیشگیری هستند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا