درد قفسه سینه چیست؟

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها ( CDC )، درد قفسه سینه یکی از شایع ترین دلایل مراجعه اورژانس در افراد سنین ۱۵ و بالاتر است. درد قفسه سینه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این درد ممکن است مانند یک درد تیز و مبهم احساس شود. در حالی که درد قفسه سینه ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی مربوط به قلب باشد. هنگامی که شما درد قفسه سینه دارید اولین فکر ممکن است داشتن یک حمله قلبی باشد. در حالی که درد قفسه سینه ممکن است یک نشانه از یک مشکل قلبی باشد

بسیاری از شرایط کمتر جدی دیگر، نیز می تواند سبب درد قفسه سینه شود. درد قفسه سینه نیز ممکن است با مشکلاتی در ریه ها، مری، عضلات، دنده ها و یا اعصاب ایجاد شود به عنوان مثال برخی از این شرایط جدی و تهدید کننده حیات هستند و برخی جدی نیستند.

علل قلبی مرتبط با درد قفسه سینه
علل قلبی مانند ( سکته، درد آنژین قفسه سینه به علت انسداد در عروق خونی قلب، پریکاردیت، التهاب کیسه اطراف قلب، میوکاردیت، التهاب عضله قلب، بیماری عضله قلب، دایسکشن آئورت بیماری نادر شامل پارگی شریان اصلی قلب ) موجب درد قفسه سینه می شوند.
آنژین صدری – انسداد در رگ های خونی قلب که جریان خون و اکسیژن به عضله قلب کاهش یافته و باعث درد یا آسیب دائمی به قلب می شود. درد قفسه سینه ممکن است به بازو، شانه، فک یا پشت انتشار یابد. این ممکن است مانند یک فشار و یا احساس فشردن قفسه سینه باشد. درد قفسه سینه ناشی از آنژین می تواند با ورزش، هیجان یا ناراحتی عاطفی ایجاد شود و با استراحت از بین برود.
انفارکتوس میوکارد ( حمله قلبی ) – کاهش جریان خون در عروق خونی قلب باعث مرگ سلول های عضلانی قلب می شود اگر چه شبیه به درد آنژین صدری است در حمله قلبی معمولا درد شدید تر و خرد کننده که با استراحت تسکین نمی یابد درد ممکن است با عرق کردن، تهوع یا ضعف شدید همراه باشد.
ورم عضله قلب – علاوه بر درد قفسه سینه، التهاب عضله قلب ممکن است سبب تب، خستگی و مشکل تنفسی شود. اگر چه هیچ انسدادی وجود ندارد علائم میوکاردیت می تواند شبیه به حمله قلبی باشد.
پریکاردیت – یک التهاب یا عفونت کیسه اطراف قلب است پریکاردیت می تواند دردی مشابه آنژین ایجاد کند با این حال، اغلب باعث درد مداوم و تیز در امتداد گردن و عضلات شانه می شود. گاهی اوقات با بلع غذا و یا دراز کشیدن به پشت و نفس کشیدن بدتر می شود.
کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک – هنگامی رخ می دهد که عضله قلب ضخیم شود این کار قلب را برای پمپ کردن خون سخت می کند. همراه با درد قفسه سینه، این نوع کاردیومیوپاتی ممکن است سبب سرگیجه، احساس سبکی سر، تنگی نفس و سایر علایم شود.
پرولاپس دریچه میترال – پرولاپس دریچه میترال یک بیماری است که در آن یک دریچه قلب نتواند بسته شود انواع علائم با پرولاپس دریچه میترال مانند درد قفسه سینه، تپش قلب و سرگیجه است هر چند این بیماری می تواند بدون علامت باشد به خصوص اگر پرولاپس خفیف است .
دیسکسیون عروق کرونر – عوامل گوناگونی می تواند سبب این وضعیت نادر شود که ممکن است یک درد ناگهانی شدید با پاره شدن و یا احساس پارگی و کشیده شدن به پشت گردن یا شکم مشخص می شود.
درد قفسه سینه ناشی از علل گوارشی
مشکلات دستگاه گوارش که می تواند باعث درد قفسه سینه شود عبارتند از:
بیماری ریفلاکس معده و مری ( GERD ) – همچنین به عنوان رفلکس اسید شناخته شده است GERD هنگامی رخ می دهد که محتویات معده به گلو حرکت می کند این ممکن است سبب یک مزه ترش در دهان و احساس سوزش در قفسه سینه و یا گلو شده و به عنوان سوزش سر دل شناخته شده است. عواملی مانند چاقی، سیگار کشیدن، بارداری و غذاهای پرادویه و یا چرب ممکن است سبب آغاز رفلکس اسید شود درد قلب و سوزش معده به علت اشتراک گذاری شبکه های عصبی تا حدودی مشابه هستند.
اختلالات انقباضی مری – انقباضات ناهماهنگ عضلات ( اسپاسم ) و انقباضات فشار بالا ( مری فندق شکن ) سبب مشکلات در مری که می تواند باعث درد قفسه سینه شود .
حساسیت مری – این زمانی اتفاق می افتد که مری با کوچکترین تغییر در فشار و یا قرار گرفتن در معرض اسید، بسیار دردناک می شود. علت این حساسیت ناشناخته است.
پارگی مری – یک درد ناگهانی و شدید قفسه سینه همراه با استفراغ ممکن است نشانه ای از یک پارگی در مری باشد .
زخم های گوارشی – زخم های دردناک در آستر مخاط معده یا قسمت اول روده کوچک که بیشتر در افراد سیگاری، نوشیدن مقدار زیادی الکل و یا مصرف مسکن مانند آسپیرین یا NSAID ایجاد می شود درد با خوردن آنتی اسید اغلب بهتر می شود.
فتق هیاتال – این مشکل زمانی رخ می دهد که قسمت بالای معده پس از خوردن غذا به داخل قفسه سینه هل داده می شود درد با دراز کشیدن بدتر می شود.
پانکراتیت – پانکراتیت دردی در پایین قفسه سینه است که اغلب با دراز کشیدن بدتر و با خم شدن به جلو بهتر می شود.
مشکلات سنگ های صفراوی – احساس پری و درد در سمت راست پایین قفسه سینه یا سمت بالا طرف راست شکم پس از خوردن یک وعده غذایی چرب ناشی از سنگ های صفراوی است.
درد قفسه سینه ناشی از علل ریوی

مشکلات ریه ها می تواند انواع مختلف درد قفسه سینه ایجاد کنند علل این مشکلات عبارتند از:
برونشیت ویروسی
علل عضلات و درد استخوانهای قفسه سینه
دنده کبود یا شکسته
ماهیچه های دردناک و یا سندرم درد مزمن
شکستگی هایی که باعث فشار بر روی عصب می شود
پلوریت – همچنین به عنوان ذات الریه شناخته شده است، این بیماری یک التهاب یا تحریک مخاط ریه ها و قفسه سینه است شما به احتمال زیاد احساس درد شدید در هنگام تنفس، سرفه یا عطسه دارید. شایع ترین علل درد قفسه سینه مبتلا به ذات الجنب عفونت باکتریایی یا ویروسی، آمبولی ریه و پنوموتوراکس می باشد علل کمتر شایع دیگر عبارت از آرتریت روماتوئید، لوپوس و سرطان می باشد.
آبسه ریه – این عفونت ریه می تواند سبب درد عمیق قفسه سینه شود پنومونی اغلب به طور ناگهانی سبب تب، لرز، سرفه و چرک از دستگاه تنفسی می شود .
آمبولی ریه – هنگامی که یک لخته خون از طریق جریان خون وارد ریه ها شود این می تواند سبب پلوریت حاد، تنفس مشکل و یک ضربان قلب تند شود همچنین ممکن است سبب تب و شوک شود آمبولی ریه به احتمال زیاد شبیه به ترومبوز ورید های عمقی بعد از بی حرکت بودن، برای چند روز پس از عمل جراحی ایجاد می شود .
پنوموتوراکس – اغلب به وسیله یک ضربه به قفسه سینه ایجاد می شود پنوموتوراکس هنگامی رخ می دهد که بخشی از ریه فرو می ریزد و هوا آزادانه به داخل حفره قفسه سینه می رود این درد با تنفس بدتر می شود و همچنین علائمی مانند فشار خون پایین وجود دارد.
پرفشاری خون ریوی – درد قفسه سینه شبیه آنژین صدری است فشار خون بالا در شریان ریه در سمت راست، کار قلب را بیش از حد سخت می سازد.
آسم – باعث تنگی نفس، خس خس، سرفه و گاهی اوقات درد قفسه سینه می شود آسم یک بیماری التهابی راههای هوایی است .

سایر علل درد قفسه سینه
زونا، عفونت اعصاب و پوست ناشی از ویروس آبله مرغان
علائم دیگری که ممکن است همراه درد قفسه سینه باشد
درد قفسه سینه ممکن است با علائم دیگری که به تشخیص کمک می کند همراه باشد.

علائم قلبی مرتبط
در حالی که درد شایعترین علامت یک مشکل قلبی است برخی از مردم تجربه علائم دیگر، با یا بدون همراهی درد قفسه سینه را دارند زنان با علائم غیر معمول که برای آنها بیماری قلبی تشخیص داده شده است عبارتند از:
فشار یا سفتی در قفسه سینه، پشت، فک یا درد بازو
خستگی
احساس سبک سر، سرگیجه یا تنگی نفس
درد شکم و یا حالت تهوع
درد پس از فعالیت
علایم دیگر
علائمی که ممکن است نشان دهد درد قفسه سینه شما مربوط به قلب نیست عبارتند از:
طعم و مزه ترش یا اسیدی در دهان
درد تنها پس از شما فرو بردن و یا خوردن یا اشکال در بلع
بهتر یا بدتر درد، بسته به وضعیت بدن
درد که با تنفس یا سرفه عمیق بدتر می شود
درد همراه با ( راش، تب، درد ، لرز، آبریزش بینی یا سرفه، افزایش ونتیلاسیون، احساس وحشت و اضطراب )
درد کمر که به جلوی قفسه سینه کشیده شود
چگونه درد قفسه سینه تشخیص داده می شود؟
درد قفسه سینه همیشه نشانه حمله قلبی نیست. اما در اورژانس این، اولین چیزی است که پزشک تست می کند.زیرا که این مورد می تواند زندگی فرد را تهدید کند و خطرناک باشد. همچنین مشکل ریه ها مثل کلاپس ریه یا وجود لخته خون در ریه نیز بررسی می شود.

  • آزمایشات سریع اولیه:

بعضی از اولین تست هایی که باید انجام دهید شامل موارد زیر می باشد:

  • الکتروکاردیوگرام(ECG):

در این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب با استفاده از الکترودهایی که به پوست شما متصل شده است، ثبت می شود. از آنجا که عضله آسیب دیده قلب نمی تواند به صورت طبیعی ایمپالس الکتریکی را هدایت کند، ECGمی تواند نشان دهد که ایا حمله قلبی رخ داده یا رخ خواهد داد.

  • آزمایش خون:

ممکن است پزشک برای بررسی مقادیر افزایش یافته آنزیم های خاص که به صورت طبیعی در عضله قلب هستند، ازمایش خون را توصیه کند. صدمه سلول های قلب در نتیجه حمله قلبی می تواند سبب شود این آنزیم ها نشت کرده و بعد از چند ساعت در خون دیده شوند.

  • اشعه xقفسه سینه:

استفاده از اشعه xبه پزشک اجازه می دهد که شرایط ریه ها، سایز و شکل قلب و رگ های اصلی خونی را بررسی کند. همچنین مشکلات ریه مثل پنومونی یا کلاپس ریه را نیز می توان به این طریق تشخیص داد.

  • آزمایشات بعدی:

بسته به نتیجه آزمایشات اولیه ممکن است به تست های دیگری نیاز داشته باشید که می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • اکوکاردیوگرام:

در این روش از امواج صوتی برای ایجاد تصویری ویدیویی از قلب در حال حرکت استفاده می شود. در بعضی موارد، وسیله ای کوچک از طریق حلق برای مشاهده بهتر اجزای قلب عبور داده می شود.

  • توموگرافی کامپیوتری (CTاسکن):

انواع مختلف CTاسکن می تواند برای بررسی رگ های قلبی از جهت وجود کلسیم استفاده شود که نواحی ای را نشان می دهد که پلاک های مسدود کننده تجمع یافته اند. CTاسکن می تواند همراه رنگ استفاده شود تا انسداد یا سایر مشکلات عروق قلب و ریه چک گردد.

  • MRI:

یک تکنیک تصویری است که از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای ایجاد تصویر از سطح مقطع بدن به کار برده می شود. گاهی اوقاتMRIقلب برای بررسی آسیب قلب یا ائورت به کار می رود.

  • تست های استرس:

این تست ها پاسخ رگ های خونی قلب به فشار را اندازه گیری می کنند تا مشخص کنند آیا درد به قلب مربوط است یا خیر. انواع مختلف تست های استرس وجود دارند. ممکن است در حالیکه به ECGمتصل هستید از شما خواسته شود روی تردمیل راه بروید را روی دوچرخه ثابت پدال بزنید. همچنین ممکن است دارویی برای تحریک قلب تزریق شود که شرایطی همانند ورزش کردن را ایجاد می کند.

  • آنژیوگرام:

این تست برای تشخیص عروقی که تنگ یا مسدود شده اند به کار می رود. برای انجام آنژیوگرافی در محل کشاله ران یک سوراخ کوچک ایجاد می ‌شود، سپس کاتتر را به داخل رگ رانده و از آن جا به داخل قلب و رگ‌ های کرونر می فرستند. پس از این ‌که نوک کاتتر به داخل رگ کرونری فرستاده شد ماده ‌ای رنگی که ماده حاجب نامیده می ‌شود تزریق می ‌شود و تصویر رگ‌ ها نمایان می ‌گردد که با استفاده از اشعه Xقابل مشاهده می باشد.

چگونه درد قفسه سینه درمان می شود؟
درمان درد قفسه سینه بستگی به علت آن دارد. درد قفسه سینه ممکن است با دارو، روش غیر تهاجمی، جراحی و یا ترکیبی از همه موارد فوق درمان می شود.
درمان های مرتبط با قلب
داروها، از جمله نیتروگلیسرین و دیگر گشاد کننده های عروقی، داروهای متلاشی کننده لخته و رقیق کننده های خون
کاتتریزاسیون قلبی با استفاده از بالن و یا استنت برای باز کردن رگ های خونی بسته
جراحی بازسازی عروق

درمان های دیگر
آنتی اسیدها یا درمان خاص برای رفلکس اسید و سوزش سر دل
داروهای ضد اضطراب برای درد قفسه سینه مربوط به حملات هراسی پانیک

سرانجام درد قفسه سینه
بسیاری از علل شایع درد قفسه سینه می تواند به آسانی درمان و مشکل حل می شود. با این حال، درد قفسه سینه نیز می تواند علامتی از یک بیماری تهدید کننده زندگی باشد.

مطالب سایت را می‌توانید در کانال تلگرام پرفسور سیروس مومن زاده مشاهده نمائید.

 

برچسب ها سایر دردها
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا