دلایل درد زیر بغل

 

مناطق زیر بغل شامل غدد لنفاوی است که می تواند ملتهب و عفونی شوند، که در این صورت درد در سمت چپ زیر بغل حس می شود و یا آسیب دیدگی و ملتهب شدن عضلات، تاندون ها و اعصاب در زیر بغل، ناراحتی یا درد در ناحیه زیر بغل را به وجود آورد. بسیاری از افراد زمانی که درد زیر بغل را حس می کنند مضطرب می شوند، به خصوص اگر آن درد با توده یا تورم همراه باشد.

در اغلب موارد، علت درد زیر بغل بی ضرر است و به خودی خود درمان می شود. ما درادامه عوامل ایجاد کننده درد زیر بغل را نام برده, علل و درمان های طبیعی را برای هر علت بررسی کرده ایم.

 

علل درد زیر بغل

برخی از افراد این درد را به صورت خفیف و برخی نیز با شدت زیادی تجربه می کنند اما به طور کلی می توان دلایل درد در این ناحیه از بدن را به شرح زیر برشمرد.

 

تورم غدد لنفاوی

تورم غدد لنفاوی می تواند دلیلی برای درد زیر بغل باشد. بخشی از سیستم ایمنی بدن که به سیستم لنفاوی معروف است متشکل از گره های لنفاوی در مناطق مختلف بدن است. یکی از آن مناطق زیر بغل است. عفونت می تواند باعث تورم غدد لنفاوی و پس از آن درد شود.

بنابراین، حساسیت به لمس و احساس درد در آن زمان، در زیر بغل می تواند نشانه ای باشد بر این که بدن در حال مبارزه با یک عفونت است. اگر شما یک توده سخت زیر بغل خود احساس می کنید که حرکت نمی کند و باعث درد نیز نمی شود، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیماری های دیگری در ارتباط با سیستم لنفاوی وجود دارند که می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه زیر بغل شوند. به عنوان مثال یک عفونت پوستی باکتریایی استرپتوکوک نیز می تواند منجر به احساس این درد شود.

 

بثورات زیر بغل

بثورات زیر بغل نیز دلیلی برای ناراحتی یا درد زیر بغل است. در این حالت همراه این بثورات، خارش دار شدن و پوسته پوسته شدن را نیز خواهید داشت. دلایل بسیاری برای بثورات زیر بغل است که باعث درد در ناحیه زیر بغل می شوند. این دلایل عبارتند از:

درماتیت یا پسوریازیس

عفونت های قارچی

کاندیدیاز

عفونت استافیلوکوکوس

برای کمک به درمان عرق زیر بغل، شما می توانید از روغن نارگیل در منطقه آسیب دیده استفاده کنید. روغن نارگیل دارای خواص ضد باکتریایی، ضد التهابی و مرطوب کنندگی است که می تواند به تسکین درد و بثورات زیر بغل کمک کند. روغن نارگیل همچنین کمک می کند تا به صورت موضعی مخمر عفونت درمان شود.

شما باید از این روغن چند بار در روز استفاده کرده تا به نتیجه دلخواه برسید. شما همچنین می توانید ۲-۳ قطره از روغن درخت چای را به روغن نارگیل اضافه کرده و استفاده کنید. درخت چای دارای خواص ضد قارچ است که می تواند در از بین بردن عفونت و تسکین درد موثر باشد. آلوئه ورا نیز می تواند به شما در درمان جوش های زیر بغل که باعث درد در آن منطقه می شوند کمک کند.

آلوئه ورا دارای اثرات ضد میکروبی و ضد التهابی است و شما می توانید از آن برای درمان مشکلات پوستی مثل عرق زیر بغل استفاده کنید. گاهی اوقات دئودورانت، خود می تواند موجب عرق و درد زیر بغل شود. خاطر نشان می کنیم روغن نارگیل به عنوان یک عنصر طبیعی دقیقا مانند دئودورانت عمل می کند.

 

کشیدگی عضله

یک کشیده عضله می تواند منجر به درد شدید زیر بغل شود. کشیدگی عضلات معمولا زمانی اتفاق می افتد که شما به دست خود بیش از حد فشار وارد می کنید، برای مثال، هنگام ورزش و یا بلند کردن جسم سنگین و یا انجام یک عمل تکراری در طی یک دوره زمانی طولانی این کشیدگی ایجاد می شود.

برای تسکین درد زیر بغل ناشی از یک کشیدگی عضله توصیه می شود به بازوی آسیب دیده استراحت داده شود.

برای کاهش درد، شما می توانید یک کیسه یخ را به مدت ۲۰ دقیقه ۴ بار در روز بر روی محل آسیب دیده قرار دهید. به یاد داشته باشید که هرگز یخ را به طور مستقیم بر روی پوست نگذارید. شما باید آگاه باشید که سرما درمانی ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از آسیب دیدگی استفاده می شود. پس از این دوره شما نیاز به استفاده از درمان های حرارتی یا گرما درمانی دارید.

 

دررفتگی شانه

اگر به همراه درد زیر بغل احساس سوزن سوزن شدن، ضعف یا بی حسی در گردن و بازوی خود را تجربه می کنید ممکن است دچار دررفتگی شانه شده باشید. در صورت دررفتگی شانه شما باید فوری به پزشک مراجعه کنید. توصیه می شود برای کاهش درد شانه از کمپرس یخ به مدت ۲۰ دقیقه به فاصله زمانی ۳ الی ۴ ساعت برای دو روز اول استفاده کنید سپس همین کار را با کمپرس آب گرم انجام دهید.

 

آسیب شبکه بازویی

آسیب شبکه بازویی آسیبی است که به اعصاب دو طرف گردن وارد شده باشد. این اعصاب مسئول تکان دادن بازوها هستند. آسیب شبکه بازویی درد شدید در تمام مناطقی که اعصاب آسیب دیده اند، از جمله درد زیر بغل را به وجود می آورند.

 

درد پستان

با توجه به تعریف بنیاد سرطان پستان، درد پستان هر نوع ناراحتی، حساسیت به لمس، یا درد در پستان و یا منطقه زیر بغل را می گویند. درد پستان و درد زیر بغل معمولا در زنان قبل از دوره قاعدگی ایجاد می شود. این بنیاد اطمینان می دهد که تعدادی از علل بی ضرر وجود دارد که موجب درد پستان شده که معمولا نشانه ای از سرطان نیستند.

 

سرطان پستان

مهم این است که همه زنان به طور منظم سلامت پستان خود را برای با خبر شدن از علائم یا تغییرات چک کنند. یکی از نشانه های سرطان پستان وجود توده در پستان، زیر بغل یا ترقوه است.

انجمن سرطان آمریکا می گوید که گاهی اوقات تورم یا توده در زیر بغل می تواند قبل از اینکه توده در پستان احساس شود به وجود آید. اگر غدد لنفاوی زیر بغلتان متورم یا دردناک است باید علائم توسط پزشک بررسی شود. سرطان پستان از جمله سرطان هایی است که در صورت تشخیص سریع و به موقع قابل درمان است.

 

نورالژی اینترکوستوبراچیال (درد عصب زیر بغل)

زیر بغل دارای یک سری اعصاب است که بین بازوی چپ و راست و رگ ها وجود دارد و به نام شبکه عصبی بازویی شناخته می شود. وارد آمدن آسیب به اعصاب زیر بغل می تواند سبب تیرکشیدن شدید زیر بغل و سینه شود.

آسیب عصبی در زیر بغل شما اغلب نتیجه عمل جراحی انجام شده بر روی قفسه سینه می باشد. آسیب عصبی ناحیه زیر بغل ممکن است موجب خارش و سوزشی شود که ناگهان تیز و دردناک می شود.

 

اپیلاسیون و یا اصلاح

از بین بردن موهای زیر بغل درد را فقط در طی فرایند ایجاد می کند. در این فرآیند پوست می تواند آلوده شود و تولید درد کند.

اپیلاسیون نیز ممکن است باعث فرو رفتن مو در پوست شده و برجستگی، جوش یا کیست زیر بغل را موجب شود. این جوش ها حتی گاهی آلوده می شوند و درد را بیشتر می کنند. برای تسکین پوست تحریک شده پس از اصلاح و جلوگیری از درد زیر بغل می توانید از ضماد آلوئه ورا در این نواحی استفاده کنید.

 

اگزما

درماتیت (اگزما) می تواند باعث ایجاد یک پلاک قرمز دردناک در زیر بغل شود. این بثورات قرمز زیر بغل ممکن است باعث پوسته پوسته شدن پوست شوند.

عنبر سائل دارای خواص ضد التهابی است و می تواند به کاهش شدت علائم اگزما کمک کند.

 

اینترتریگو

اینترتریگو یا همان عرق سوز شدن یک بیماری پوستی التهابی است که معمولا باعث بروز بثورات تحریک کننده می شود. عرق سوز شدن پوست زیر بغل می تواند این وضعیت را تشدید کند و حتی عفونت ثانویه به وجود آورد.

جو دو سر و نقره کلوئیدی را با آب خمیر کنید و به  پوست  زیر بغل خود بمالید تا خارش و تحریک کم شود.

 

علل درد زیر بغل چپ در مردان و زنان

این علل می تواند هم در مردان و هم در زنان درد زیر بغل چپ ایجاد کنند:

* ایجاد کیست در زیر بغل

* تورم غدد لنفاوی زیر بغل

* رشد موی زیر پوستی

 

ریفلاکس اسید (سوزش سر دل)

ریفلاکس مزمن زمانی رخ می دهد که مایع اسیدی معده وارد مری می شود. احساس سوزش می تواند به بازوها نیز گسترش پیدا کند و باعث درد شانه یا درد گردن شود.

سعی کنید از آنتی اسیدهای طبیعی برای کاهش سوزش سر دل و علائم ریفلاکس اسید استفاده کنید. به عنوان مثال، مصرف یک لیوان آب با ½ قاشق چای خوری جوش شیرین می تواند به خنثی کردن اسید در سیستم گوارش شما کمک کند.

 

زونا

درد شدید سوزشی در زیر بغل همراه با بثورات ضعیف می تواند نشانه ای از زونا باشد. زونا توسط ویروس واریسلا-زوستر ایجاد می شود و بر روی انتهای عصب زیر پوست تاثیر می گذارد.

 

بیماری عروق بازو (بیماری عروق محیطی)

درد مداوم در زیر بغل می تواند شاخصی برای تشخیص بیماری شریان محیطیPAD باشد که بر روی بازو تاثیر می گذارد.

PAD شرایط بیماری را تشریح می کند. در این بیماری شریان های کوچک تنگ می شوند و جریان خون کاهش می یابد. وقتی که این بیماری بر روی شریان های ناحیه زیر بغل و بازو تاثیر می گذارد، به آن بیماری عروق بازو گفته می شود. علائم بیماری شریانی بازو می تواند شامل موارد زیر باشد:

* ناراحتی یا درد در یک یا هر دو دست

* احساس سوزش در بازوی آسیب دیده

* کاهش حس دست

* آبی رنگ شدن یا سرد شدن یک یا هر دو دست

مراقبت از سیستم قلبی عروقی بهترین راه برای جلوگیری از PAD و علائم مرتبط با آن است. این اقدامات به کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و بهبود گردش خون نیز کمک می کنند.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا