ماساژ برای رفع درد دست

 

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد ماساژ انگشتان دست یکی از بهترین شیوه‌ها برای بهبود جریان گردش خون در اندام‌ها و اعضای بدن است.

محققان آمریکایی دریافتند که افراد می‌توانند با ماساژ انگشتان دست به سلامت دیگر اعضای بدن خود کمک کنند.

ماساژ دست یک راه حل عالی برای کاهش درد مفاصل و شل کردن عضلات دست است.

اول، با مالش کمی کرم یا روغن مخصوص ماساژ که از قبل گرمش کرده اید , دستانتان را برای ماساژ گرفتن آماده کنید. بعد،با استفاده از فشار ملایم مفاصل و تاندونها را ماساژ دهید و در آخر باید ماساژ و حرکات کششی را روی آرنج و ساعد تان انجام دهید.

 

ماساژ شست: ماساژ شست به مدت ۶۰ ثانیه به سلامت قلب و ریه‌ها کمک کرده و شما را از سرماخوردگی و نفس‌های کوتاه نجات خواهد داد، این انگشت با بافت‌های قلب در ارتباط است.

 

انگشت وسط: این انگشت با بی‌خوابی و آرامش روان مرتبط بوده و اگر در شب بی‌خوابی و اضطراب به سراغ شما آمد با مالش این انگشت به راحتی به آرامش خواهید رسید.

 

انگشت حلقه: با ماساژ آن به تسکین گره‌های لنفاوی کمک خواهید کرد. سیستم لنفاوی شما عهده‌دار حرکت مواد سمی و کثیف از بدن شما بوده و فیلتر اندام‌هاست.

 

انگشت کوچک: اگر در گردن خود درد احساس کردید به جای کارهای اورژانسی دیگر فقط انگشت کوچک خود را به مدت چند دقیقه ماساژ دهید. انگشت کوچک و کف دست شما با رشته‌های اعصاب مرتبط بوده و موجب آرامش و کاهش درد گردن و پشت خواهد شد.

 

انگشت اشاره: ماساژ این انگشت به مدت ۶۰ ثانیه به کاهش درد شکم و روده کمک می‌کند. اگر از اسهال، یبوست، سوزش معده و یا موارد مشابه آن رنج می‌برید این انگشت شما را از مشکلات نجات خواهد داد.

 

عضلات ساعد را آماده کنید

برای شروع ماساژ دست بهترین روش آن است که یک حوله تمیز را زیر بازو و آرنج ماساژگیرنده قرار دهید تا در وضعیت مناسبی بتوانید به ارائه ماساژ به ناحیه ساعد و دست او بپردازید. سپس کف دست فرد را در دست بگیرید به‌گونه‌ای که بتوانید از آن به‌عنوان یک تکیه گاه استفاده کنید. سپس دست دیگر خود را به مقدار اندکی روغن آغشته کرده و از پایین آرنج فرد تا مچ دست او را به آرامی ماساژ دهید. در این مرحله لازم نیست فشار زیادی به ماهیچه‌ها وارد کنید تن‌ها کافی است با فشار اندکی ماهیچه‌های ساعد را لمس کرده و آن‌ها را آماده دریافت ماساژ کنید. حرکت دست از آرنج به سمت مچ دست باشد.

 

این عضلات را نیشگون بگیرید

پس از آماده شدن عضلات ساعد دست و پس از آن‌که از آغشته شدن پوست این ناحیه با روغن زیتون مطمئن شدید می‌توانید مرحله بعدی ماساژ را آغاز کنید. برای این کار کافی است عضله ساعد را با نیشگون‌های خفیف و نیشگون‌های ضعیف بین ۲ انگشت اشاره و شست بفشارید. این کار به ماهیچه کمک می‌کند تا بخش زیادی از تنش و خستگی را که در خود انباشته کرده، ر‌ها کند. این حرکت را در تمامی قسمت‌ها روی ساعد و زیر ساعد و بر تمامی بخش‌های ماهیچه این ناحیه تکرار کنید.

 

 

مچ دست را گرم کنید

در این مرحله با کمک هر ۲ دست ناحیه مچ دست را در بر بگیرید. به این ترتیب که انگشتان شست روی مچ قرار بگیرند و ۴ انگشت دیگر زیر مچ دست جای بگیرند. در این حالت هر ۲ انگشت شست یکی پس از دیگری با حرکت‌های کوتاه و فشارهای خفیف ناحیه مچ را ماساژ می‌دهد. برای ماساژ باید از یکی، ۲ بند بالاتر از مچ دست این حرکت‌ها را آغاز کنید و آن‌ها را تا پشت دست ماساژگیرنده ادامه دهید. فشار شست‌ها در دورهای سوم به بعد کمی بیشتر شده و روند افزایشی به‌خود می‌گیرند. تن‌ها باید مراقب باشید که میزان فشار نباید حدی باشد که رنگ ماساژ گیرنده تغییر کند یا موجب آزار او شود.

 

پشت دست را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها که به زیبایی دست کمک می‌کند و در عین حال تاثیر زیادی در تخلیه بارهای عصبی و تنش‌های کاری دارد ناحیه پشت دست است. برای ماساژ این بخش کف دست ماساژ گیرنده را با کمک هر ۲ دست نگه دارید و سپس به کمک انگشتان شست هر ۲ دست پشت دستش را به آرامی ماساژ دهید. برای این منظور به مقدار اندکی روغن زیتون نیاز دارید. در این مرحله با حرکت‌هایی از سمت مچ به سمت انگشتان دست به تخلیه انرژی‌های منفی کمک کنید. این ماساژ در عین حال که موجب ریلکسی می‌شود، به فرم گرفتن عضلات این ناحیه نیز بسیار کمک می‌کند و حتی پوست دست را نیز تحت‌تاثیر خود قرار می‌دهد.

 

تک تک انگشتان را ماساژ دهید

برای ماساژ انگشتان لازم است اندکی کف هر ۲ دست را به روغن آغشته کنید و سپس دست ماساژگیرنده را با یک دست نگه دارید و با دست دیگر انگشت دست او را ماساژ دهید. برای ارائه این ماساژ کافی است با کمک انگشت اشاره و انگشت شست خود، انگشت دست ماساژگیرنده را از بند سوم به سمت سرانگشتان دست با فشاری میانه هدایت کنید. این ماساژ را برای تمامی انگشتان چندبار تکرار کنید. هر بار که احساس می‌کنید به روغن احتیاج دارید سرانگشتان‌تان را به روغن زیتون آغشته کرده و سپس ماساژ را دنبال کنید.

 

کف دست را ۳ دقیقه ماساژ دهید

در این مرحله دست بیمار را بچرخانید و برای ماساژ کف دست او سرانگشتان‌تان را به روغن آغشته کنید. برای ماساژ از انگشت شست هر ۲ دست کمک بگیرید و با حرکت‌های ریز و دورانی عضلات ناحیه کف دست از زیر انگشتان تا مچ را به آرامی ماساژ دهید. در این بخش ماساژ را در امتداد انگشتان دست روی کف دست ماساژ گیرنده ادامه دهید و این ماساژ را به‌مدت ۲ تا ۳ دقیقه روی تمای عضلات کف دست تکرار کنید.

 

کف دست را مالش دهید

با حرکت خطی از مچ دست به سمت کف دست بیایید. بیشترین تمرکز را بر روی کف دست و قسمت گوشتی دست بگذارید. سپس با استفاده از حرکات دایره ای از مرکز کف دست را ماساژ دهید.بسیاری از عضلات قدرتمند و تاندونها در کف دست وجود دارد. بنابراین، برای ماساژ این بخش از دست فشار بیشتری بیاورید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا