درد کف پا

کف پا اولین ساختار در بدن است که هنگام راه رفتن فشارهای وارد شده از بدن را جذب میکند و به محیط بیرون منتقل میکند زمانیکه اتفاقی برای این ناحیه بیفتد باعث ایجاد درد کف پا و آسیب دیدگی دراین مفصل میشود.

درد کف پا دلیل های متعددی دارد از جمله:

  • فشارهای مستقیم براثرضربه
  • رگ به رگ شدن لیگامان‌ها
  • کشیدگی ماهیچه‌ها
  • مشکلات بیومکانیکی مانند صافی کف پا
  • استفاده بیش ازحد ازمفصل
  • آرتروز التهابی
  • گرفتگی ماهیچه های کف پا

ازجمله دلایلی هستند که منجر به درد کف پا میشود.

  • بیماری خار پاشنه پا یکی از علل درد پاشنه پا است که با درد و التهاب لیگامان بلند و ضخیمی، موسوم به فاشیای پلانتار، همراه است که از ابتدا تا انتهای کف پا کشیده شده است و استخوان پاشنه را به پنجه و انگشتان وصل می‌کند.

     

درد زیر انگشتان پا

آسیب‌دیدگی کف پا یکی ازرایج‌ترین علل درد کف پا است. ماهیچه‌های کف پا بافت‌های اتصال ضخیمی هستند که باعث حفاظت ازکف پا در پایین پا شده است این ناحیه از قسمت پاشنه پا به سمت استخوان متاتارسال درجلوی کف پا امتداد دارد زمانیکه کف پا دچارآسیب دیدگی شود منجر به التهاب میشود و در نهایت درد در کف پا ایجاد می‌شود. کشیدگی، رگ به رگ شدن، کبودی و شکستگی براثر یک فشار یا ترکیبی از فشارها روی پا ایجاد می‌شود آسیب‌دیدگی‌هایی مانند زمانیکه فردی برروی پای شما پا میگذارد فقط باعث کبودی پا نمیشود بلکه میتواند منجربه آسیب دیدگی ساختارهای اولیه و ثانویه پا شود تعداد زیادی از ماهیچه‌های ناحیه تحتانی ساق پا به ناحیه پا یا نزدیک کف پا متصل شده اند. آسیب دیدگی یا گرفتگی ماهیچه ها میتواند منجر به مشکلات بیومکانیکی و در نهایت درد کف پا شود. آسیب دیدگی های کف پا ممکن است بر اثرضربه تکی، پیچ خوردگی و ضربه‌های مکرر پا ایجاد شود و در نهایت منجر به شکستگی شود. رگ به رگ شدن کف پا زمانی ایجاد میشود که لیگامان‌های کف پا که استخوان های این ناحیه را به یکدیگر متصل کرده اند بیش از حد کشیده شوند و فیبرهای آن پاره شوند. آسیب دیدگی‌های ماهیچه‌های پا هم ممکن است با کشیدگی، استفاده بیش ازحد مفصل، تحمیل وزن زیاد روی پا، کبودی یا بریده شدن پا ایجاد شود. همچنین زمانیکه کف پا بر اثر حرکات مکرر فشارهای زیادی را تحمل کند می تواند منجر به بیماری آرتروز شود. آسیب دیدگی های مکرری که بر اثر ایجاد ضربه های خفیف بر ناحیه کف پا تاثیر میگذارد می تواند منجر به شکستگی ناشی از فشار، درد کف پا و آرتروز های مزمن شود. آسیب دیدگی‌های ناشی از ضربه های جزئی زمانی ایجاد می‌شود که ساختارهای بدن تحت فشار قرار می‌گیرد. مواردی که می‌تواند منجر به این گونه آسیب‌دیدگی‌ها شود عبارتند از دویدن روی سطوح ناصاف که یا خیلی سخت یا خیلی صاف است، دویدن با پوشیدن کفش‌های نامناسب و بی‌کیفیت که فشارهای وارد شده را جذب نمی‌کند یا انجام مسابقات سخت و طولانی مدت یا انجام فعالیت های مکرر است.
 

علائم:

درد و ضعف معمولا همراه با کشیده شدن کف پا در ناحیه پایین پا رخ میدهد. درد کف پا باعث کاهش کشش و انعطاف کف پا میشود و زمانیکه پا حرکت می‌کند درد کف پا افزایش یابد. درموارد شدید زمانیکه روی کف پا فشار وارد شود درد افزایش میابد بروز دردهای خاص که منجر به ضعف در کف پا میشوند نشان دهنده مشکل و اختلال در ناحیه خاصی از پا است. دردی که هنگام حرکت ایجاد می‌شود نشان میدهد که اختلال در نقاط خاصی از بدن تاثیر گذاشته است. استخوان‌ها و لیگامان‌ها مفصل را ساخته‌اند و استخوان‌ها بوسیله لیگامان ها به یکدیگر متصل شده اند. کشیدگی معمولا در لیگامان ها ایجاد می‌شود در قسمت کف پا لیگامان‌هایی در انتهای کف پا قرار دارند این لیگامان ها استخوان ها را به استخوان های دیگر در طرفین و انتها متصل کرده اند هر گونه ضعف و بی حسی در مفصل نشان دهنده رگ به رگ شدن کف پا است.


۱- بروز درد درهنگام انجام فعالیت.

۲- بروز درد قبل و بعد از انجام فعالیت که برروی عملکرد تاثیر گذار نیست.

۳- بروز درد قبل، بعد یا در حین انجام فعالیت های ورزشی که روی عملکرد تاثیرگذار است.

۴- بروز درد به صورت شدید که بر عملکرد فرد تاثیر گذاراست.

 

تشخیص:

پزشک برای تشخیص اطلاعاتی در مورد شرح کامل سلامتی بیمار کسب میکند در صورت نیاز بیمار را به صورت فیزیکی معاینه می‌کند پوشیدن کفش‌های ورزشی در هنگام معاینه می تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پزشک قرار دهد. ارزیابی‌های پزشک در ادامه ذکرشده است:

۱- هر دو پا به صورت فیزیکی و دیداری بوسیله پزشک معاینه می‌شود پزشک با حرکت و لمس پا و کف پا با دست و ایجاد فشار بر این نواحی هر گونه ضعف، بدشکلی یا تغییر در استخوان های پا را ارزیابی می‌کند.

۲- پزشک عملکرد ماهیچه های پا را ارزیابی میکند این ارزیابی بوسیله حرکت و نگهداشتن پا در مقابل یک جسم سخت انجام می‌شود همچنین پزشک از شما درخواست میکند راه بروید، بایستید یا حتی بدوید در صورتیکه با انجام این کارها درد کف پا ایجاد شود دلیل بروز درد مشخص می شود.

۳- عصب های پا هم برای ارزیابی هرگونه آسیب دیدگی در این ناحیه بررسی می‌شوند.

۴- آزمایش های عکس برداری اشعه ایکس ،ام آر آی یا اسکن استخوان ها می‌تواند به تشخیص هر گونه تغییرات در استخوان ها کمک کند.

برچسب ها میخچه درد پا
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا