مراقبت های بعد از اوزون تراپی

 ازن ، نوعی گاز است که متشکل از سه اتم اکسیژن می باشد. لازم به ذکر است که وجود اکسیژن کافی در بدن ، می تواند بسیار مفید واقع شده و در حقیقت درمانی اثربخش در راستای ایجاد تحول در سلامتی بدن محسوب گرددازن تراپی در حقیقت ، یک درمان جدید و سالم به منظور کنترل التهاب و ترمیم آسیب های اسکلتی عضلانی به شمار می رود. توجه داشته باشید که برای اثربخش تر نمودن درمان با ازن ، باید مراقبت های بعد از  ازن تراپی را نیز به دقت مد نظر داشت.

اوزون تراپی نوعی درمان جایگزین است که با اوزون انجام می‌شود. اوزون گازی است که به طور طبیعی در جو وجود دارد. با این حال، اوزون پزشکی خالص نیست و با غلظت و دوزهایی که با استفاده از ژنراتور اوزون انتخاب می‌شوند با اکسیژن مخلوط می‌شود. یک بار استفاده و یا استفاده مکرر از اوزون پزشکی در غلظت و مقادیر کم اثر بیولوژیک مفید و مؤثری بر روی بدن به همراه دارد. کاربردهای پزشکی اوزون به ظرفیت اکسیداتیو آن بستگی دارد و قادر به ایجاد استرس کنترل شده‌ای است که واکنش‌های آنتی‌اکسیدانی را در بدن ما فعال می‌کند.

فواید ازون تراپی چیست؟

علاوه بر زمان بهبودی کوتاه‌تر و میزان عوارض کمتر نسبت به جراحی، سایر مزایای تزریق ازون عبارتند از:

  • کم تهاجمی است.
  • این یک روش سرپایی است.
  • زمان کمی برای مدیریت لازم است.
  • هزینه آن بسیار کم‌تر از جراحی است.
  • این یک روش بدون درد است.

 

آیا درمان ازون تراپی برای همه مناسب است؟

در واقع، بسیاری از پزشکان و محققان نسبت به تزریق ازون تردید دارند زیرا درصد زیادی از بیماران مبتلا به فتق دیسک، خود به خود بهبود می‌یابند؛ بنابراین تشخیص اینکه آیا بیماران به دلیل تزریق در حال بهبودی هستند یا خیر، دشوار است. درمان ازون برای همه مناسب نیست. اگر فلج پاها، مثانه کنترل نشده، دیسک‌های کلسیفیه یا فشردگی طناب نخاعی دارید، جراحی گزینه بهتری است.

همین الان این لینک را جهت تله ویزیت (ویزیت آنلاین) پروفسور دکتر سیروس مومن زاده کلیک کنید.

مراقبت‌های لازم بعد از ازون تراپی

اگر برای بهبود دیسک کمر خود از ازون تراپی استفاده کرده‌اید، باید به چند نکته جهت مراقبت پس از ازون تراپی توجه داشته باشید. در این قسمت نکات مربوطه را آورده‌ایم. این نکانت عبارتند از؛

  • بهتر است بعد از ازون تراپی، دو تا سه روز استراحت کنید و از انجام کارهای سنگین خودداری کنید. با رعایت این کار از بروز مشکل در روند بهبودی جلوگیری می‌کنید.
  • برای کاهش التهاب، بهتر است ۴۸ ساعت از کمپرس گرم و سپس کمپرس سرد استفاده کنید.
  • در رژیم غذایی خود برای دو هفته، روغن ماهی و مکمل‌های آن و همچنین پروتئین را بگنجانید. هرچه مصرف پروتئین را بالاتر ببرید، روند بهبودی خوبی خواهید داشت.
  • اگر در قسمت تزریق ازون احساس درد داشتید،می‌توانید برای کاهش درد و التهاب  از داروهای مسکن معمولی استفاده کنید. مصرف داروهای پیچیده تر فقط در صورتی که پزشکتان آن‌هارا تائید می‌کند ،مجاز است. از خوردن داروهایی از قبیل ایبوپروفن و آسپرین و داروهای ضد التهاب خودداری نمایید.

افراد بعد از حدود ۲ الی ۳ هفته پس از ازون تراپی، با رعایت مواردی که در بالا ذکر کردیم، می‌توانند فعالیت فیزیکی خود را داشته باشند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا