درمان و بلاک درد عصب سیاتیک با روش لیتوتومی

بلاک عصب سیاتیک (Sciatic) با روش لیتوتومی

بلاک عصب به معنی مسدود کردن انتقال های پیام درد با استفاده از تزریق مواد بی حسی (در بلاک موقتی) و مواد تخریب کننده عصب (در بلاک دائمی) گفته می شود. در مواردی دارو های ضد التهابی نیز به محل عصب یا داخل مفصل تزریق می شوند که باعث کاهش التهاب عصب و شروع فرآیند بهبودی می شوند.

آناتومی عصب سیاتیک

عصب سیاتیک یکی از اعصاب پا است که از اعصاب نخاعی کمری (اعصابی که مستقیما از نخاع کمر منشا می گیرند) منشا می گیرد. عصب سیاتیک بعد از جدا شدن از اعصاب نخاعی کمری از پشت لگن به سمت پایین حرکت می کند و وارد پشت ران می شود. این عصب بعد از ورود به ران به سمت پایین حرکت می کند و شاخه ها انتهایی آن تا انگشت کوچک پا ادامه دارند.

عصب سیاتیک هم حسی و هم حرکتی است، به این معنی که علاوه بر تامین کردن حس، مسئولیت حرکت بعضی از عضلات پشت و داخل ران را نیز بر عهده دارد. قسمت حسی عصب سیاتیک مسئولیت تامینقسمت خارجی ساق پا و روی پا را بر عهده دارد و قسمت حرکتی این عصب به عضلات پشت و داخل ران عصب دهی می کند.

در تصاویر زیر عصب سیاتیک با هایلایت سبز نشان داده شده است:

بلاک عصب سیاتیک با روش لیتوتومی, درد سیاتیک

بلاک عصب سیاتیک با روش لیتوتومی, درد سیاتیک

بلاک عصب سیاتیک با روش لیتوتومی, درد سیاتیک

در تصویر زیر قسمتی از پا که توسط عصب سیاتیک عصب دهی می شود با رنگ قرمز نشان داده شده است:

بلاک عصب سیاتیک با روش لیتوتومی, درد سیاتیک

کاربرد ها

بلاک عصب سیاتیک برای تشخیص و درمان درد های ران، سطح خارج و روی پا کاربرد دارد. کاربرد تشخیصی به این صورت است که اگر بعد از انجام بلاک درد بیمار کنترل شد یعنی این عصب بلاک شده در ایجاد درد برای بیمار یا انتقال پیام های درد نقش داشته است. دیگر کاربرد این بلاک ایحاد بی حسی موضعی برای اعمال جراحی در افرادی است که انجام بلاک اپیدورال کمری در آن ها ممنوع است.

در صورتی که برای کنترل درد نیاز به انجام بلاک دائمی باشد (مانند افراد مبتلا به سرطان) می توان با انجام بلاک موقتی، میزان بی دردی و اختلال حرکتی بعد از انجام بلاک دائمی را پیشبینی کرد. دیگر کاربرد های بلاک عصب سیاتیک عبارت اند از کنترل درد های اورژانسی (مانند درد شکستگی پا یا درد بعد از جراحی) و درمان درد های ناشی از التهاب عصب و گیرافتادگی عصب در قسمت بالایی ران.

ممنوعیت ها

در بیماران با اختلال انعقادی (به دلیل مصرف دارو و یا بیماری) باید قبل از انجام تزریق اختلال را برطرف کرد. در مواردی که اختلال انعقادی به علت دارو باشد (مانند افرادی که دارو های قلبی مصرف می کنند) باید با صلاح دید پزشک این دارو ها قبل از انجام تزریق قطع شوند.

در صورت ابتلا بیمار به ضعف سیستم ایمنی (افراد مبتلا به دیابت، سرطان، ایدز، مصرف طولانی کورتیکواستروئید ها) باید در پیگیری ها به دنبال نشانه های عفونت گشت تا در صورت بروز درمان شود. تزریق در صورت ابتلا بیمار به عفونت محل تزریق و یا عفونت گسترده در بدن ممنوع است و باید بعد از درمان عفونت انجام شود.

در روش لیتوتومی انجام این بلاک، سوزن از پایین باسن به سمت عصب سایتیک هدایت می شود. این روش اکثرا برای بیمارانی استفاده می شود که در آن ها نمی توان از دیگر روش های انجام بلاک عصب سیاتیک استفاده کرد.

نحوه انجام بلاک

برای انجام بلاک عصب سیاتیک با روش لیتوتومی، سوزن ها از زیر باسن، به سمت این عصب هدایت می شود. بیمار به حالت خوابیده به پشت قرار می گیرد و پا های خود را از یک دیگر باز می کند تا دسترسی به قسمت زیر باسن ممکن باشد. بعد از قرارگیری بیمار در حالت مناسب با لمس استخوان های ران و لگن محل ورود سوزن مشخص می شود. در نهایت سوزن وارد بافت می شود و بعد از اطمینان از درست بودن محل نوک سوزن تزریق انجام می شود.

نحوه قرارگیری بیمار و مشخص کردن محل ورود سوزن:

بلاک عصب سیاتیک با روش لیتوتومی, درد سیاتیک

نحوه انجام بلاک:

بلاک عصب سیاتیک با روش لیتوتومی, درد سیاتیک

بلاک عصب سیاتیک با روش لیتوتومی, درد سیاتیک

عوارض جانبی احتمالی و روش های پیشگیری

تمام بیماران بعد از انجام تزریق تا مدتی تحت نظر قرار می گیرند تا اثربخشی تزریق ارزیابی شود و از اتفاق نیافتادن عوارض جانبی احتمالی اطمینان حاصل شود. به دلیل وجود عروق بسیار در بافت محل تزریق ممکن است هماتوم (تجمع خون در بافت) ایجاد شود. برای جلوگیری از تشکیل هماتوم می توان از سوزن های نازک، گذاشتن پک های سرد روی محل تزریق تا 20 دقیقه و یا فشار دادن محل ورود سوزن بعد از تمام شدن تزریق استفاده کرد.

آسیب دیدن عصب توسط نوک سوزن یا آسیب دیدن شریان و ورید های ناحیه به ندرت اتفاق می افتد و می توان از این گونه عوارض جلوگیری کرد. دیگر عارضه احتمالی این تزریق افزایش درد موقتی است که در بعضی از بیماران اتفاق می افتد و به دلیل ورود سوزن به بافت است و خود به خود بهبود پیدا می کند. عفونت محل تزریق به ندرت و اکثرا در بیماران با نقص سیستم ایمنی (دیابت، سرطان، ...) اتفاق می افتد و به دلیل انجام پروسیجر به صورت استریل نادر است.

همین الان این لینک را جهت تله ویزیت (ویزیت آنلاین) پروفسور دکتر سیروس مومن زاده کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا