دردهای کوچکی که نادیده گرفته می شوند

درد داشتن و زندگی کردن با این دردهای همیشگی، اصلاً لذت‌بخش نیست، اما باید بدانید گاهی این دردها به دلیل کارهای نادرست ما در طول روز ایجاد می‌شوند، بنابراین اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که چند قرص مسکن و یک لیوان آب همراه همیشگی آن‌هاست، کمی بیشتر دقت داشته باشید.

گاهی دردی شدید و مزمن، تنها به علت مشکلی کوچک ایجاد می‌شود که به راحتی قابل حل است. پس بهتر است برخی از این موارد را بشناسید و برای برطرف شدن آن‌ها کاری انجام دهید.

تلفن همراه

تلفن همراه هم می‌تواند باعث ایجاد درد شود. اگر شما هم تلفن همراهی دارید که با آن پیامک می‌فرستید، در اینترنت می‌گردید یا گاهی در زمان‌های بی‌کاری مشغول بازی می‌شوید، خوب است بدانید با این کارها سلامت انگشت سبابه خود را به خطر می‌اندازید. بروز مشکلاتی مانند ورم مفاصل از جمله این خطرات است. بنابراین هر وقت چنین مشکلی برای شما ایجاد شد، کمی به انگشت خود استراحت دهید. اما اگر درد همچنان ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید؛ شاید برای تسکین درد به درمان‌های خاصی نیاز باشد.

رانندگی

مواظب باشید رانندگی کردن موجب درد نشود. بسیاری از ما صندلی ماشین را در حالتی نادرست و با زاویه‌ای نامناسب تنظیم می‌کنیم. در این شرایط احتمال بروز درد گردن و کمر نیز افزایش می‌یابد. بنابراین همیشه دقت داشته باشید صندلی ماشین در وضعیتی مناسب تنظیم شود؛ وضعیتی که کمر و گردن را اذیت نکند و شما هم بیشترین میزان کنترل را داشته باشید.

استراحت کردن

گاهی اوقات استراحت کردن هم می‌تواند دردآور باشد. درد تنها مربوط به زمان‌های کار و فعالیت نیست. همیشه و در هر شرایطی با انتخابی نادرست می‌توانید سبب ایجاد دردی غیرمنتظره شوید. کمی دقت کنید؛ آیا شما هم بعد از گذراندن یک روز کاری، مقابل تلویزیون دراز می‌کشید و ساعت‌ها مشغول تماشای برنامه‌های مختلف می‌شوید؟ اگر چنین کاری انجام می‌دهید، مطمئن باشید به زودی گردن درد به سراغ‌تان می‌آید؛ به خصوص اگر در این وضعیت خواب‌تان ببرد. بنابراین خوب است همیشه و حتی در زمان استراحت نیز به شیوه صحیح قرار گرفتن بدن دقت کنید.

بغل کردن کودک

شیوه نادرست در آغوش گرفتن کودک عامل ایجاد درد است. حرکت ساده بغل کردن کودک و بلند کردن او از روی زمین می‌تواند باعث بروز دردی شدید در مچ و انگشتان دست شود. اگر می‌خواهید احتمال بروز این دردها را کاهش دهید، باید بدانید چگونه می‌توان بدون فشار وارد کردن به مچ دست و با استفاده از عضلات بزرگ‌تر، بچه را در آغوش گرفت.

رایانه همراه

اگر شما هم رایانه شخصی خود را همیشه همراه دارید، مطمئن باشید با حمل همیشگی آن به بخش‌هایی از بدن فشار وارد خواهید کرد و با توجه به نوع کیفی که استفاده می‌کنید، شانه، کمر یا ساعد شما آسیب خواهد دید. بنابراین بهترین راه حل برای رفع این مشکل آن است که از رایانه‌ای سبک‌تر استفاده کنید و آن را همیشه همراه خود نبرید.

بستن موها

بستن سفت و محکم موهای پشت سر، موجب بروز سردرد می‌شود، به خصوص برای افرادی که سابقه سردردهای میگرنی دارند.

بوهای تند
دردهایی بعد از بوییدن به وجود می‌آید؛ پزشکان هنوز علت اصلی این مسأله را نمی‌دانند، اما مشخص است که عطر تند نیز عامل مهمی برای ایجاد سردرد است. البته چندان تفاوتی هم ندارد، عطری دل‌پذیر و خوب باشد یا تند و بدبو؛ بوی شدید دود، رنگ، بنزین، گل‌ها، عطرها و … همگی آزاردهنده اند و می‌توانند زمینه‌ساز سردردهای میگرنی باشند.

تغذیه بد
نخوردن غذا و حذف یکی از وعده‌های غذایی، موجب بروز سردرد شدید می‌شود. این درد گاهی حتی قبل از این که متوجه احساس گرسنگی باشید، به سراغ‌تان می‌آید. برای همین در طول روز از میان وعده‌های مغذی استفاده کنید تا از این سردردها در امان بمانید.

محیط کار نامناسب

دردهایی نیز در اثر کار کردن در شرایط نامناسب ایجاد می‌شوند. تفاوتی ندارد محل کار شما کجاست؛ پشت میز، کارخانه، فروشگاهی بزرگ یا مکانی دیگر. در هر صورت باید به شیوه قرارگیری لوازم کار خود و چگونگی استفاده از آن‌ها دقت کنید. اگر میز کار، صندلی، تلفن و رایانه شما در وضعیتی نامناسب قرار گرفته باشند، باید انتظار کمردرد، مچ درد و گردن درد را نیز داشته باشید. بنابراین از این مورد غافل نشوید و محیط کار خود را درست و مناسب آماده کنید.

کیف پول

گاهی کیف پول دردآور است. تعجب نکنید، کیف پول شما هم می‌تواند عامل مهمی در بروز کمردرد باشد و حتی منجر به احساس درد در یکی از پاها شود. در حقیقت زمانی که کیف پول خود را در جیب پشت شلوار قرار می‌دهید، موجب تحریک و آزار اعصاب آن قسمت می‌شوید و در نتیجه درد و ناراحتی را تجربه خواهید کرد. البته هر چه کیف پول بزرگ‌تر و ضخیم‌تر باشد، وضعیت بدتر می‌شود. پس فراموش نکنید قبل از نشستن ـ به خصوص در ماشین و هنگام رانندگی، کیف پول خود را از جیب شلوارتان خارج کنید.

دندان‌قروچه

دندان‌قروچه و ساییدن دندان‌ها گاه خیلی دردناک می‌شود. درد فک همراه با سردردی خفیف، می‌تواند نشان‌دهنده عادت دندان‌قروچه کردن در طول شب باشد؛ البته اگر این عادت همیشگی شماست، خوب است بدانید درد تنها مشکل‌تان نخواهد بود. با این کار ناخواسته به دندان‌ها، فک و حتی قدرت شنوایی خود نیز صدمه می‌زنید. بنابراین از این مورد، ساده نگذرید و برای رفع مشکل با دندان پزشک خود مشورت کنید.

کمردردهای ساده را هم جدی بگیرید

• فعالیت‌های ورزشی سبک در طول روز و افزایش توانایی عضلات از روش‌های موثر در جلوگیری و کاهش کمردرد است.

• دردهای ناحیه کمر از شایع‌ترین دردهای عضلانی است. ۵۰ تا ۶۰ درصد کمردردها در اثر قرار گرفتن بدن در موقعیت‌های نامناسب هنگام فعالیت‌های روزانه ایجاد می‌شوند.

• ارتفاع نامناسب میز یکی از دلایل ایجاد کمردرد است. هنگام نشستن آرنج دست باید در موازات لبه میز قرار گیرد. تغییر وضعیت بدن، مدتی پس از قرار گرفتن در یک حالت ثابت، از نکات مهمی است که افراد باید به آن در حالت نشسته و یا ایستاده توجه کنند.

• یک صندلی مناسب باید کاملاً فرد را در حالت عمودی قرار دهد. کفی نسبتاً نرم صندلی و تناسب ارتفاع میز و صندلی به درمان ناراحتی‌های فرد در ناحیه کمر بسیار کمک می‌کند.

• درمان‌های متفاوتی با توجه به نوع و شدت کمردرد به بیماران ارایه می‌شود. به افرادی که درد مختصری در ناحیه کمر دارند تغییر حالت در طول روز، انجام فعالیت‌های ورزشی و تقویت عضلات ناحیه شکم و عضلاتی که در پشت ستون فقرات قرار دارند توصیه می‌شود.

• زمانی که کمردرد شدیدتر باشد، استفاده از مسکن‌های ساده در دوره کوتاه مدت و در صورت حادتر شدن دردهای ناحیه کمر، استراحت‌های دوره‌ای کوتاه‌مدت برای بیماران تجویز می‌شود.

• عدم پیگیری درمان کمردردهای ساده در طولانی‌مدت، از دلایل آسیب‌های جدی‌تر به بیماران است. آرتروز، ساییدگی بین مهره‌ها و دیسک کمر از جمله مواردی است که در صورت عدم توجه بیماران، سبب ناتوانی فرد در انجام کارهای روزمره می‌شود.

• قرار گرفتن بدن در حالت عمودی هنگام نشستن روی صندلی فشار کمتری به ستون مهره وارد می‌کند و تنها در رانندگی‌های طولانی مدت بهتر است که تکیه گاه صندلی در زاویه ۱۰۰ درجه قرار گیرد.

برچسب ها
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا