کنترل درد پس از جراحی

مشکل درد حین عمل جراحی با کمک متخصصین آنستزی حل شده است با این حال درد فقط محدود به زمان جراحی نیست. پس از پایان یافتن عمل جراحی و از بین رفتن تاثیر داروهای بیهوشی درد محل جراحی به توسط بیمار احساس شده و او را آزار میدهد.

شدت این درد بخصوص در چند روز اول بعد از جراحی زیاد است.
همه بیماران بعد از جراحی تا مدتی درد دارند و بسیار اهمیت دارد که این درد تا حد امکان کنترل شود. آستانه تحمل درد در افراد مختلف متفاوت بوده و بعضی بیماران ممکن است بیش از دیگران احساس درد کنند و نیاز به داروهای بیشتری برای کاهش درد داشته باشند. اضطراب درد را بیشتر میکند. شدت درد در اعمال جراحی اعضاء مختلف بدن هم فرق دارد. هرچه مقدار دستکاری بافت ها در حین جراحی بیشتر باشد درد بعد از جراحی بیشتر است.
وقتی هنوز درد بیمار کم است کنترل آن ساده تر است تا وقتی کاری با آن نداشته و شدت درد زیاد شود. در این حال داروی بسیار بیشتری برای کنترل درد مورد نیاز خواهد بود. پس ترجیح داده میشود درد در مراحل ابتدایی و وقتی هنوز شدت نیافته درمان شود و یا حتی شروع به درمان آن وقتی هنوز ایجاد نشده است آغاز گردد.

کنترل درد بعد از عمل جراحی عمدتا به توسط دارو صورت میگیرد. این داروها ممکن است بصورت قرص یا شربت هایی باشند که بصورت خوراکی و بصورت وعده های منظم به بیمار داده میشوند. ممکن است بصورت داروهای تزریقی باشند که معمولا در موقع درد به بیمار تزریق میشوند. ممکن است بصورت شیاف باشند که در بیمارانی که نمیتوانند دارو را بصورت خوراکی مصرف کنند مورد استفاده قرار میگیرند. تاثیر شیاف معمولا سریعتر از داروهای خوراکی است و مسکن های تزریقی سریعتر از دیگر روش ها موثر واقع میشوند.

استفاده از روش PCA در کنترل درد بعد از جراحی
از داروهای ضد التهابی مثل ایبوپروفن و سلکوکسیب در کنترل دردهای بعد از جراحی استفاده میشود. استامینوفن، ترامادول و داروهای مخدر مانند مرفین و پتیدین هم از داروهای مورد استفاده در کنترل دردهای بعد از جراحی هستند.

یک روش نسبتا جدید در کنترل در بعد از جراحی روش (Patient-controlled analgesia (PCA است. در این روش یک سرنک محتوی داروی ضد درد به کانولا یا آنژیوکت بیمار متصل میشود. این سرنگ به یک پمپ متصل شده و کنترل پمپ در اختیار بیمار قرار میگیرد. در مواقعی که بیمار احساس درد میکند با زدن یک کلید مقدار معینی از داروی ضد درد با کمک پمپ و از طریق سرنگ و کانولا به بیمار تزریق شده و درد بیمار را از بین میبرد. نشان داده شده است که با این روش مصرف داروی ضد درد کاهش یافته و رضایت بیمار بیشتر میشود.

برچسب ها
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا