دکتر سیروس مومن زاده تله ویزیت

درد صورت

درد صورت

درد صورت یکی از شایع ترین درد هایی است که بسیاری از افراد در طول عمر خود به درجاتی دچار آن شده اند . علل عمده درد صورت عبارتند از :

  1. درد دندان ها
  2. سر درد
  3. درد های عضلات جمجمه ای
  4. درد مفصل تمپوروماندیبولر
  5. سندرم دهان سوخته

درد های صورت به صورت حاد و مزمن دیده می شوند و باعث بروز درد با کیفیت و شدت متفاوتی می گردد.

درد دندان ها

دندان به عنوان یک آوران حس دردناک عمل کرده و موجب درد در ناحیه صورت می گردد . دندان ترکیبی از مینا ، عاج و سیمان بوده و اتصال آن به آرواره از طریق لیگامان های اطراف دندان انجام می شود .

در مرکز دندان پالپ وجود دارد که مشابه بافت همبندی در سایر نقاط بدن بوده و حاوی شبکه های عروقی، لنفاتیک ها و عصب می باشد . تحریک پالپ موجب دندان درد شده و این تحریک می تواند به علل آسیب ، التهاب و نکروز باشد . باید توجه داشت که به علت محدودیت شدیدی که در فضای اطراف دندان ها وجود دارد هرگونه التهاب می تواند به سرعت باعث ایجاد درد گردد .

التهاب خفیف موجب حساس تر شدن به محرک ها شده ، و التهاب شدید باعث بروز درد متناوب یا دایمی می شود . آسیب به بافت های اطراف دندان ها نیز می تواند عاملی برای ایجاد درد باشد .

باید توجه نمود که دندان درد شایع ترین علت درد صورت بوده و باید در مرحله اول رد گردد .

سردرد

سر درد پس از دندان درد شایع ترین علت درد صورت است . سردرد به دنبال یک التهاب غیر عفونی در شبکه عروقی بروز می کند و انواع مختلفی دارد در زیر انواع مهم آن بررسی می شود .

سردرد میگرنی

یک اختلال عروقی و خودبخودی ولی راجعه بوده که به صورت حمله باعث بروز درد می شود . معمولا هر حمله از چهار ساعت تا 3 روز به طور متوسط طول می کشد و عمدتا یک طرفه بوده می باشد . شدت درد از متوسط تا شدید است . کیفیت درد به صورت ضربان دار و همراه با تهوع و استفراغ و همینطور ترس از نور و صدا است . میگرن می تواند با احساس پیش رسی (اورا) و یا بدون آن باشد . این احساس پیش رس می تواند به شکل اختلالات بینایی ، علایم حسی ، فلج یکطرفه عضلات صورت ، و عدم قدرت تکلم بروز کند . در تشخیص افتراقی میگرن باید احتمال وجود مواردی همچون دندان درد ، درد میوفاشیال را در نظر داشت .

سردرد خوشه ای

یک حمله شدید سردرد یک طرفه در اطراف چشم و ناحیه تمپورال که از چند دقیقه تا چند ساعت طول کشیده و ممکن است چند بار در روز تکرار شود . همراهی سردرد با یک مورد یا بیشتر از موارد زیر بیانگر این نوع سردرد است . اشک ریزش ، احتقان بینی ، آب ریزش بینی ، تعریق پیشانی ، میوز ، افتادگی و ادم پلک در کنار سر درد

دیده می شود . نست شیوع آن در مرد به زن 5 به 1 می باشد . در تشخیص افتراقی آن عفونت دندان و درد حاد عضلات ماستر مطرح می گردد .

سردرد حمله ای مزمن

سردرد حمله ای مزمن مشابه سردرد خوشه ای بوده ولی در زنان ، شیوع بیشتری دارد . تعداد دفعات آن بیشتر و طول کمتری داشته و بین حملات یک احساس زخم در مناطق دردناک دیده می شود .

میگرن نیمه تحتانی

نوعی از درد صورت است که مشابه میگرن ولی در نواحی میانی صورت می باشد . درد عروقی است که در فک تحتانی و گردن ، فک فوقانی و اطراف چشم دیده شده و حساسیت روی شریان کاروتید وجود دارد .

سردرد تنشی

سر درد های راجعه ای است که از چند دقیقه تا چند روز طول می کشد . درد به صورت دو طرفه یا یک طرفه و با کیفیت فشارنده و تنگ کننده مانند به سر گذاشتن یک کلاه تنگ می باشد . تهوع در این نوع از سردرد دیده نمی شود ولی ترس از نور یا صدا وجود دارد . در تشخیص افتراقی آن دندان درد و میوفاشیال مطرح می گردد .

برچسب ها درد صورت
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 3 تا 6 عصر
سه شنبه : 9 تا 12 صبح , 3 تا 6 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن همراه: 09198172104
بالا