درمان درد زیر انگشتان پا با تزریق

تاندون ها بافت های طناب مانندی هستند که عضلات را به استخوان ها متصل می کنند و باعث حرکت مفاصل بدن می‌شوند.

استخوان‌های سزاموئید (Sesamoid) استخوان های بسیاری کوچکی هستند که در بعضی مفاصل بدن وجود دارند و باعث کاهش فشار روی تاندون های عبور کننده از اطراف می‌شوند. ایجاد شدن درد به دلیل التهاب این استخوان‌ها، بیماری سزاموئیدیتیس (Sesamoiditis)، سزاموئیدیتیس یکی از سندروم‌های درد شایع درگیر کننده کف پا است. این بیماری با درد و افزایش درد در هنگام لمس شدن در سر استخوان‌های کف پا، دقیقا در محل اتصالشان به انگشتان، مشخص می شود. با اینکه استخوان سزاموئید انگشت شست بیشتر از بقیه انگشتان دچار این بیماری می‌شود، استخوان‌های سزاموئید انگشت کناری شست و انگشت کوچک نیز مستعد سزاموئیدیتیس هستند.

 

 

بیمار معمولا احساس می کند که درحال راه رفتن با کفشی است که داخل آن، در زیر انگشت مبتلا، یک سنگریزه قرار دارد. درد سزاموئیدیتیس با ایستادن و راه رفتن به مدت طولانی، و با استفاده از کفش های نامناسب افزایش می یابد. سزاموئیدیتیس معمولا به دلیل آسیب دیدن پای فرد هنگام ورزشهایی مانند فوتبال، یا به دلیل آسیب های میکروسکوپی تکرارشونده طی دویدن یا رقصیدن، اتفاق می افتد.

تشخیص:

در معاینه فیزیکی می توان با فشار روی استخوان سزاموئید درد را افزایش داد. برخلاف بیماری متاتارسالجیا (metatarsalgia)که محل درد فقط زیر سر استخوان های کف پا است، محل درد در سزاموئیدیتیس با خم کردن انگشت همراه با  حرکت تندون خم کننده، حرکت می کند. بیمار مبتلا به این بیماری معمولا سعی می کند تا استفاده کمتر از پای مصدوم درد را کاهش دهد که این اتفاق باعث لنگ زدن بیمار هنگام راه رفتن می شود. در صورت وارد شدن ضربه حاد به استخوان سزاموئید ممکن است پوست پوشاننده آن کبود شود.

رادیوگرافی برای تمام بیماران مبتلا به سزاموئیدیتیس الزامی است تا عدم وجود بیماری های استخوانی اثبات شوند. بر اساس شرح حال بیمار و تشخیص پزشک آزمایشات دیگری مانند شمارش کامل سلول های خونی نیز انجام می شود. در صورت شک پزشک به سزاموئیدیتیس، ناپایداری مفصل یا وجود تومور انجام MRI استخوان های متاتارسال (Metatarsal، استخوان های کف پا که یک سرشان به انگشتان متصل می شوند) الزامی است. اسکن رادیونوکلئوتید و تصویر برداری  استخوان برای تشخیص شکستگی های فشاری که در تصویر رادیوگرافی دیده نمی شوند کاربرد دارد.

تصویر رادیوگرافی:

 

 

اسکن استخوان:

 

 

 

تصویر MRI در بیماری با شکستگی فشاری (Stress fracture) استخوان سزاموئید:

 

 

 

درمان:

روش های درمانی متفاوتی وجود دارد مانند تزریق، دارودرمانی و فیزیوتراپی. از میان این روش ها تزریق سریع ترین و کارآمدترین روش است.

تزریقات عموما به دو صورت انجام می شوند. روش اول استفاده از لندمارک (مشخصات) های سطحی بدن برای پیدا کردن محل تزریق است و روش دوم استفاده از دستگاه های تصویربرداری (که در بین این روش ها سونوگرافی بیشرین کارآیی و کمترین عوارض جانبی را دارد). در روش لندمارک به دلیل نداشتن دید و آگاهی کامل از جزئیات داخل بدن امکان خطا و عوارض جانبی بالا می باشد که این مشکلات با استفاده از روش سونوگرافی به راحتی حل می شوند.

تزریق با کمک دستگاه سونوگرافی:

این روش که در کلینیک فوق تخصصی دردشناسی پروفسور سیروس مومن زاده  انجام می شود بالاترین دقت را در میان روش های تزریق دارد زیرا برای شناسایی ساختار های داخلی بدن از دستگاه سونوگرافی استفاده می شود. این روش امکان تزریق موثرتر و عوارض جانبی کمتر را به ما می دهد.

بیمار به پشت روی تخت معاینه می خوابد و پاهای بیمار از انتهای تخت بیرون می قرار داده می شود. سپس پزشک با قرار دادن پروب دستگاه سونوگرافی روی محل تزریق ساختار های داخلی را به دقت مشخص می کند و سپس تزریق را انجام می دهد.

 

 

نحوه قرارگیری بیمار:

 

 

 

محل قرارگیری پروب سونوگرافی:

 

 

تصویر سونوگرافی:

 

 

انجام تزریق:

 

 

 

 

 

 

عوارض جانبی احتمالی:

مهم ترین عارضه این تزریق عفونت است که با استفاده از روش های استریل مناسب به ندرت اتفاق می افتد. 25% از بیماران بعد از تزریق افزایش درد خواهند داشت که به دلیل ورود سوزن به بدن است. این درد و درد اصلی بیماری بعد از مدت کوتاهی از بین می روند.

 

درمان های غیرجراحی


*فیزیوتراپی.

*تزریق اوزون.

*بلاک عصب با لیزر.

* رادیو فرکوئنسی (RF)

در مطب دکتر مؤمن‌زاده تمامی این خدمات با راهنمایی اولتراسوند انجام می‌گیرد.

 

 

برچسب ها پا انگشتان پا
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا