جراحی بسته دیسک کمر و گردن با لیزر

بیماری های عضلانی-اسكلتی شایع‌ترین بیماری های ناشی از كار هستند و كمردرد در میان این بیماری ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. صرف هزینه‌های سنگین (مستقیم و غیرمستقیم) در مورد بیماران مبتلا به كمردرد خصوصاً كمردرد مزمن، اهمیت روش های درمانی جدید را بیش از پیش مطرح می‌نماید. لیزر درمانی روش جدیدی است و به تازگی جای خود را در سیستم درمانی كشورمان باز کرده است و مشخص شده است که در درمان كمر دردهای مزمن نقش مهمی را ایفا می کند.

 

عمل جراحی بسته دیسک کمر

چهل سال پیش پزشکان به دنبال راهی بودند شاید بتوانند بدون برش دادن پوست قسمت بیرون زده دیسک را در بیماران مبتلا به فتق دیسک های کمری خارج کنند. این تلاش ها منجر به ابداع روشی شد که در آن تخلیه دیسک از راه لوله باریکی که از راه پوست به داخل دیسک فرستاده می شد امکانپذیر گردید. به این روش عمل جراحی بسته دیسک کمر می گویند.

 

   تلاش های بیشتر در این زمینه وسایل و روش های دیگری را در انجام این نوع عمل ها معرفی نمود. روش هایی که همه آن ها یک ویژگی مشترک داشتند:

 

جلوگیری از انجام جراحی باز و عدم دستکاری آناتومی طبیعی بدن

 

جراحی بسته دیسک کمر و گردن با لیزر مزیت این روش ها نسبت به عمل جراحی باز چیست؟

 

عدم نیاز به بیهوشی( انجام عمل با بیحسی موضعی)

عدم نیاز به بستری در بیمارستان

عدم وجود زخم و بخیه پس از عمل

عدم وجود درد حین و پس از عمل

برگشت سریع به فعالیت های روزانه

روش نوین درمان دیسک کمر با لیزر را توضیح می دهیم.

 

- معمولا در اكثر نقاط دنیا جراحی بسته دیسك گردن و كمر اولین انتخاب برای بیماران است. مگراینکه به دلایلی با این روش نتوان مشكل بیماران را حل كرد كه در این صورت به طرف جراحی باز می‌رویم. البته بیش از 90% موارد با همین روش درمان می‌شوند.

 

 

چرا جراحی بسته دیسک کمر و گردن با لیزر از جراحی باز بهتر است؟

 - به چند دلیل؛ یكی اینكه طول زمان عمل بسیار كوتاه است و مریض بیش از 4 ساعت در کلینک نخواهد بود. موضوع مهمتر اینکه بیهوشی ندارد و با بی حسی موضعی انجام می‌شود. به این دلیل كه ستون فقرات دستكاری نمی‌شود عوارض حین عمل و بعد از عمل ندارد.

مهم‌ترین مساله این است كه بیمار فورا و بعد از نهایتا دو روز استراحت به جریان زندگی باز می‌گردد. این روش محدودیت ندارد و هر چند بار كه بخواهیم می‌توانیم از این روش استفاده كنیم. با این روش می توان همزمان بیش از یک دیسک را لیزر کرد. این ها اولویت‌هایی است كه باعث می‌شود این روش را انتخاب كنیم. سوالی كه بیشتر افراد دارند در مورد برگشت پذیری است كه این عمل به هیچ عنوان برگشت پذیر نیست. درمان قطعی است و این مواردی است كه معمولا مطرح می‌كنیم.

 

 

اگر دیسك دچار پارگی شده باشد لیزر جوابگو است؟

 

- بله.

 

  

بعضی از بیماران به دلیل عصب سیاتیك كمر دردهای شدیدی دارند، آیا به این افراد هم جراحی با لیزر پیشنهاد می شود؟

 

 - بیرون زدگی دیسک های کمری و فشار بر روی عصب سیاتیک باعث بروز درد عصب سیاتیک می شود که معمولا درد به پاها منتقل شده و بازهم لیزر کردن دیسک، فشار را بر روی عصب سیاتیک از بین می برد.

 

 

 

- معمولا کسانی که تنگی کانال دارند همزمان علاوه بر لیزر درمانی درمان دیگری هم به کار می رود که در کل فشار در ناحیه ی کانال نخاعی را کاهش می دهد.

 

- دستکاری ستون فقرات و به هم خوردن آناتومی به دنبال جراحی باز باعث چسبندگی در ناحیه ی عمل شده و این مسئله باعث می شود که بیمار دردهای بسیار شدیدی را تجربه کند. چسبندگی ممکن است چند ماه و یا چند سال بعد از عمل بوجود بیاید، برای این نوع بیماران معمولا از روش های ترکیبی مثل لیزر، رادیو فرکانسی و نورولیز استفاده می شود تا چسبندگی آزاد شود. معمولا در این روش از اپیدوروسکوپ استفاده می شود که مثل هر آندوسکوپی دیگری محل ضایعه در دید مستقیم قرار می گیرد. در نهایت اگر این بیماران به هر دلیلی با روش های مرسوم درمان نشوند استفاده از دستگاه محرک نخاعی مشکل این بیماران را بر طرف می کند.

 

بیماری که چند سال پیش دیسك كمر خود را جراحی كرده‌، امروز بعد از گذشت چند سال اگر بخواهد با لیزر عمل كند مشكلی ندارد؟

 

  • خیر مشکلی ندارد می تواند این عمل را انجام بدهد.

 

درد کمر مربوط به چیست؟

 

- حدود 30 درصد کمر دردها و 40 تا 50 درصد دردهای ناحیه گردن مربوط به درگیری مفاصل فاست اطراف ستون فقرات می باشند.

 

 

هزینه این روش چقدر با جراحی باز فرق دارد؟

  

- هزینه‌های این روش خیلی کمتر از جراحی باز است.

 

آرتروز در کدامیک از مفاصل بیشتر اتفاق می افتد؟

- مفاصل زانو، لگن، شانه، گردن و کمر مفاصلی هستند که آرتروز در آن ها اتفاق می افتد. در هر قسمت از بدن این تخریب سبب ایجاد علائم و نشانه های خاصی می باشد.

 

آرتروز کمر در کدام مفاصل اتفاق می افتد؟

 

- مهره های کمر در محل دیسک ها با هم ارتباط دارند. علاوه بر این محل مهره ها دارای زوایدی هستند که سبب می شود هر مهره با مهره بالاتر و پایینتر از خودش در مفاصلی که در دو طرف مهره قرار دارند ارتباط برقرار نمایند. این مفاصل بسیار کوچک، مفاصل بین مهره ای یا مفاصل فاست (facet joint) نامیده می شوند. تخریب در این مفاصل می تواند سبب ایجاد آرتروز کمر یا سندرم فاست کمری شود.

 

نشانه های آرتروز ستون فقرات چیست؟

 

- درد: درد در ناحیه کمر که می تواند به پاها خصوصا پشت پا انتشار داشته باشد. این درد مشابه دردهای سیاتیکی می باشد.

محدودیت حرکت، درد در خم شدن به پهلوها، خم شدن به عقب یا چرخش می تواند محدودیت ایجاد نماید.

خشکی کمر: این خشکی عمدتا موقع بیدار شدن از خواب اتفاق می افتد.

تشدید درد با نشستن: درد با ایستادن و خصوصا در نشستن تشدید می شود. رانندگی در این بیماران می تواند بسیار دردناک باشد.

احساس خستگی در کمر: اسپاسم عضلات ثانویه به درد می تواند سبب ایجاد خستگی شود.

 

آیا درمان با لیزر قطعی است؟

- آرتروز حقیقتا درمان قطعی ندارد. مثل دیابت و فشار خون، ولی ما بیمار را رها نمی‌كنیم و با دارو درمانی بیماری را كنترل می‌كنیم. آرتروز هم چنین است و درمان قطعی ندارد ولی ما می‌توانیم بیماری را كنترل كنیم. با لیزر یا استفاده از سلول درمانی و روش‌های مختلف دیگری كه لیزر در این زمینه بسیار موفق بوده است، بیمار سالی یك یا دوبار لیزر درمانی می‌شود و دردهای او به راحتی كنترل می‌شود. استفاده از لیزر عوارض خاصی ندارد. تنها نکته ای كه مطرح است تفاوت در نیاز به مراجعه بین بیماران مختلف است كه بیمار سالی یك یا دوبار نیاز به مراجعه و لیزر درمانی دارد.

 

لیزر درمانی را برای آرتروز در مراحل اولیه بیماری مناسب است؟

- لیزر در بیمارانی که تمایل به تعویض مفصل زانو ندارند و یا کاندید تعویض مفصل نمی باشند، می تواند کمک کننده باشد.

 

اهمیت تشخیص صحیح درگیری مفاصل فاست ستون فقرات

 

با توجه به اینکه علائم درگیری این مفاصل با بیرون زدگی دیسک های ستون فقرات تا حدی شبیه به هم هستند، تشخیص این درگیری بسیار مهم است.

 

تشخیص این بیماری چگونه انجام می شود؟

- مهمترین مسئله برای تشخیص، معاینه ی بالینی است. انجام گرافی ساده می تواند کمک کننده باشد، ولی سی تی اسکن ستون فقرات قدرت بالایی در تشخیص مشکل این مفصل دارد. مطمئن ترین و قطعی ترین تشخیص بلوک مفصل فاست می باشد.

 

آیا لیزر درمانی در کنترل دردهای سرطانی نقشی دارد؟

- بله، بیمارانی كه به سرطان های پیشرفته مبتلا هستند معمولا دردهای شدیدی را تجربه می‌كنند. كنترل این دردها با دارو امكان پذیر نیست. در این موارد می‌گوییم اعصاب قسمتی از بدن كه منشا درد است، توسط لیزر یا رادیو فركانسی برای مدت خاصی از كار می افتد و انتقال درد انجام نمی شود. بعد از مدتی كه معمولا 4 تا 6 ماه است بیمار می‌تواند یك مرحله دیگر این روش را انجام دهد و تا زمانی كه زندگی می‌كند دردها قابل كنترل می شود.

 

جراحی بسته دیسک کمر و گردن با لیزر

درمان آرتروز زانو با لیزر

درمان انواع سردردهای مزمن از جمله میگرن با لیزر

درمان دردهای لگنی مزمن با لیزر

درمان دردهای بعد از زونا با لیزر

کنترل دردهای سرطانی با لیزر

 

 

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا