درمان و دلایل انواع سردرد میگرنی

اکثر مردم در طول زندگی خود علی رغم سن، جنس و نژاد متفاوت، سردرد را تجربه کرده اند. سردرد یکی از شایعترین شکایات پزشکی است.

سردردها انواع مختلفی دارند و دلایل آن ها می تواند بسیار پیچیده باشد. سردرد می تواند نشانه استرس یا پریشانی عاطفی باشد، یا می تواند ناشی از یک اختلال پزشکی مانند میگرن یا فشار خون بالا، اضطراب یا افسردگی باشد

میگرن در انواع مختلفی وجود دارد و برای هر یک از ما علایم مختلفی دارد. بله ، نوع اساسی یکسان هستند ، اما علائم و شدت آن بر حسب شخص ، حمله و با گذشت زمان ممکن است متفاوت باشد. دانستن اینکه دقیقاً کدام نوع میگرن را دارید، برای یافتن مؤثرترین درمان ضروری است.

این یک واقعیت است 60٪ از زنان و 70٪ از مردان مبتلا به میگرن به درستی تشخیص داده نمی شوند. دریافت یک تشخیص دقیق برای درمان مناسب بسیار مهم است

میگرن چه علائمی دارد؟

علائم میگرن شامل سردرد ضربان دار متوسط ​​تا شدید است که با حرکت تشدید می شود. سردرد همراه با حالت تهوع و یا استفراغ و فتوفوبی (حساسیت به نور) و یا حساسیت به صدا است. حملات میگرنی ممکن است ساعت ها تا روزها ادامه داشته باشد و درد آنقدر شدید باشد که در فعالیت های روزانه شما تداخل ایجاد کند.

 

برای برخی از افراد ، یک علامت هشدار دهنده معروف به هاله قبل یا با سردرد رخ می دهد. هاله می تواند شامل اختلالات بینایی یا اختلالات دیگر مانند سوزن سوزن شدن در یک طرف صورت یا بازو یا پا و مشکل در صحبت کردن.

میگرن می تواند با علایم زیر همراه باشد:

- تاری دید

- سبک بودن

- حالت تهوع

میگرن دومین شکل شایع سردرد اولیه است و می تواند تأثیر بسزایی در زندگی یک فرد داشته باشد. میگرن می تواند از چند ساعت تا 2- 3 روز طول بکشد

میگرن چشمی چیست؟

اگر میگرن چشمی دارید ، ممکن است در مدت زمان کوتاه - کمتر از یک ساعت ، کاهش بینایی یا نابینایی در یک چشم را تجربه کنید. می توانید آن را همراه یا بعد از سردرد میگرنی داشته باشید . این یک مشکل نادر است. برخی تحقیقات نشان می دهد که در بسیاری از موارد ، علائم ناشی از مشکلات دیگر است.

 حملات منظم میگرن همچنین می تواند باعث مشکلات بینایی شود ، که می تواند شامل چراغ چشمک زن و نقاط کور باشد. اما این علائم معمولاً در هر دو چشم ظاهر می شود.

برای تشخیص میگرن چشمی به پزشک مراجعه کنید.

میگرن چشمی چه علائمی دارد؟

علائم هشدار دهنده در مورد بروز آن عبارتند از:

- مشکلات بینایی که فقط با یک چشم ایجاد می شود، این موارد شامل میگرن با هاله یا تغییر در بینایی است. این ممکن است تنها برای چند دقیقه یا حداکثر 30 دقیقه اتفاق بیفتد.

به سختی می توان گفت که آیا فقط  در یک چشم علائم دارید. چرا که چراغ چشمک زن یا نابینایی ممکن است در یک طرف دید شما باشد اما در واقع هر دو چشم را درگیر می کند

- سردردی که از 4 تا 72 ساعت طول می کشد

- یک طرف سر را تحت تأثیر قرار می دهد

- وقتی حرکت می کنید احساس بدتر کنید

- حالت تهوع

- استفراغ

- حساسیت نسبت به نور یا صدا  

دلیل بروز میگرن چشمی

کارشناسان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث میگرن چشمی می شود. اما برخی از علل بروز میگرن چشمی عبارتند از :

- اسپاسم در رگهای خونی در شبکیه ، لایه پشتی چشم

- تغییراتی که در سلولهای عصبی شبکیه گسترش می یابد 

میگرن عصبی  چیست؟

هنگامی که شما یک روز "وحشتناک ، سخت و بد" را تجربه می کنید ، نباید از بروز میگرن غافلگیر شوید. استرس و سایر احساسات می توانند باعث میگرن شوند ، اما برخی از اقدامات آسان می توانند تنش را کاهش داده و به جلوگیری از سردرد کمک کنند .

دانشمندان بر این باورند که وقتی تحت استرس هستید ، ممکن است سطح برخی هورمون ها بالا یا پایین رود. در برخی افراد ، این تغییرات می تواند باعث میگرن شود.

برای برخی از افراد ، استرس محرک مستقیم میگرن است

چه نوع استرسی می تواند باعث میگرن شود؟

مطالعات نشان می دهد که بسیاری از انواع مختلف استرس یا احساسات شدید با میگرن در ارتباط هستند. اضطراب ، هیجان ، تنش و شوک نمونه های برجسته ای هستند.

بعضی از افراد می گویند وقتی استرس آنها کم می شود میگرن ایجاد می شود. بعضی اوقات آنها "سردرد آخر هفته" یا "میگرن ناخوشایند" خوانده می شوند ، زیرا ممكن است بعد از یك هفته پر استرس در محل كار ، در خانه آرامش داشته باشند.

 

برخی از شرایط استرس زا که میگرن شما را تحریک می کند عبارتند از:

- تنش در محل کار

- مشکلات مربوط به ازدواج یا رابطه

- بیکاری ، مشکلات مالی یا درآمد کم

- ترومای کودکی ، از جمله طلاق والدین ، ​​سوء استفاده جسمی یا ماندن در بیمارستان

- اضطراب ، تنش و عصبی بودن

- تغییراتی در زندگی شما ، مانند بچه دار شدن ، تعویض شغل یا رفتن به خانه جدید

- کمبود خواب

- کارهای روزمره یا مسافرت

سردرد میگرنی به خودی خود می تواند باعث استرس شود ، که بعداً باعث سردردهای بعدی می شود

 میگرن شریان بازیلر

این نوع میگرن اغلب در جوانان رخ می دهد که نتیجه اسپاسم(انقباض عضلانی ناگهانی) شریان بازیلر، که یک رگ خونی بزرگ در قاعده مغز است، می باشد. فردی که مبتلا به میگرن شریان بازیلر است، حداقل 2 تا از نشانه های زیر را دارد: سرگیجه، اختلال در بینایی، هماهنگی حرکتی ضعیف، ناتوانی در صحبت کردن یا همان لکنت زبان، وزوز گوش کاهش شنوایی و کاهش هشیاری.

درمان: به کمک داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا بلوک اعصاب محیطی و همچنین با درمان های پیشگیرانه ای شامل وراپامیل، توپیرامات یا لاموتریژین می توان این بیماری را درمان کرد.

میگرن قاعدگی

میگرن قاعدگی به تغییر سطح استروژن در هنگام چرخه قاعدگی زن مربوط می شود. حدود 60 تا 70 درصد از سردردهای میگرنی زنان مبتلا به این بیماری، با چرخه قاعدگی آنها در ارتباط است. این نوع میگرن معمولا از 2 روز قبل از شروع قاعدگی آغاز و تا روز اول قاعدگی ادامه می یابد.

درمان: از 2 روز قبل از شروع میگرن قاعدگی تان تا 5 روز پس از قاعدگی، روزی یک عدد قرص ناپروکسن مصرف کنید. اگر از مصرف این قرص نتیجه ای نگرفتید، پس از مشورت با پزشک، از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی کمک بگیرید.

میگرن شکمی

میگرن شکمی به درد شدید شکمی، حالت تهوع و استفراغ گفته می شود که ممکن است تا 72 ساعت ادامه داشته باشد. این نوع میگرن معمولاً در کودکان دیده می شود، به خصوص در کودکانی که سابقه خانوادگی ابتلا به میگرن دارند. کودکانی که به میگرن شکمی مبتلا هستند معمولاً در بزرگسالی به سردردهای میگرنی کلاسیک مبتلا می شوند. این نوع بیماری معمولا به طور منظم، به عنوان مثال هر 6 هفته یک بار، رخ می دهد. از آنجا که علائم آن با دیگر بیماری ها مشابهت دارد، پزشک برای تشخیص آن از سابقه بیماری خانوادگی تان خواهد پرسید.

درمان: بتابلاکر هایی با دوز پایین یا آنتی میگرن ها می توانند از شدت این بیماری بکاهند.

میگرن وستیبولار

میگرن وستیبولار بر تعادل تاثیر می گذارد. فرد مبتلا به این بیماری می تواند احساس کند که زمین در حال حرکت است یا احساس سقوط و مشکلات هماهنگی حرکت داشته باشد. این بیماری همچنین می تواند شنوایی و بینایی را تحت تأثیر قرار دهد. علائم اصلی میگرن وستیبولار عبارتند از سرگیجه و مشکلات ناشی از عدم تعادل.

درمان: اگر چه از روش های درمانی دیگر میگرن ها نیز می توان برای این نوع میگرن استفاده کرد اما انجام فیزیوتراپی نیز می تواند موثر واقع شود.

میگرن مزمن

معمولا هر فردی در ماه یک یا دو بار سردرد می گیرد اما افرادی که مبتلا به میگرن مزمن هستند، در ماه دچار بیش از 15 بار سردرد شدید می شوند. این میگرن نوع مزمن سردردهای روزانه است، یعنی زمانی روی می دهد که میگرن فرد به سردردهای همیشگی مستمری تبدیل شود که اغلب با علائم شدید میگرن همراه است. تحقیقات نشان داده که 1% از مردم جهان به این نوع بیماری مبتلا هستند.

درمان: بوتاکس، طب سوزنی، داروهای ضدعفونی کننده و بیوفیدبک از درمان های این نوع بیماری به شمار می روند.

 

 

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 3 تا 6 عصر
سه شنبه : 9 تا 12 صبح , 3 تا 6 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن همراه: 09198172104
بالا