درد انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر trigger finger

انگشت ماشه‌ای یک بیماری دردناک است که باعث می‌شود انگشت‌ها یا انگشت شست هنگام خم شدن بگیرد یا قفل شود. اگر در انگشت شست این اتفاق بیفتد به آن شست ماشه‌ای می‌گویند. یک نقطه ماشه‌ای (تریگرپوینت) نقطه بسیار حساسی است که داخل باندهای سفت ماهیچه اسکلتی است که با فشار دادن یا انقباض عضلانی دردناک می‌شود و معمولا با الگوی درد ارجاعی شانه واکنش نشان می‌دهد. نقاط ماشه ای می‌توانند در جاهای مختلفی در ماهیچه‌های عضلانی باسن، انگشت، گردن، شانه و غیره باشند، در واقع تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای در جاهایی حضور دارند که عصب‌ها به فیبرهای ماهیچه‌ای متصل است.

وقتی که تاندون‌های انگشت‌ها ملتهب می‌شود، بیماری انگشت ماشه‌ای اتفاق می‌افتد. تاندون‌ها بندهای سختی از بافت‌ها هستند که عضلات و استخوان‌ها را به هم وصل می‌کنند. تاندون‌ها و عضلات در دست‌ها و بازوها با کمک هم انگشتان و شست را خم و راست می‌کنند.

تاندون معمولاً به راحتی و از طریق بافتی که آن را می‎‌پوشاند (که به آن غلاف یا پوشش می‌گویند) حرکت می‌کند و این به خاطر وجود یک غشا روان‌کننده در اطراف مفصل است که به آن سینوویوم می‌گویند. گاهی اوقات ممکن است تاندون ملتهب و متورم شود. وقتی این اتفاق افتاد، خم کردن انگشت یا شست می‌تواند تاندون ملتهب را از غلاف یا پوشش باریکش بیرون بکشد و این باعث وارد آمدن یک ضربه محکم و ناگهانی به تاندون می‌شود.

 

 

چه دلایلی باعث ایجاد بیماری انگشت ماشه‌ای می‌شود؟

انگشت ماشه‌ای می‌تواند از تکرار یک حرکت یا استفاده قوی از انگشت یا شست ناشی شود. آرتریت روماتوئید، نقرس و دیابت نیز می‌توانند باعث ایجاد این بیماری شوند. همچنین گرفتن چیزی مانند یک ابزار قوی با یک بست و دستگیره محکم برای یک مدت زمان طولانی، می‌تواند باعث ایجاد انگشت ماشه‌ای شود.

 

چه کسانی به انگشت ماشه‌ای مبتلا می‌شوند؟

کشاورزان، کارگران صنعتی و نوازندگان اغلب به بیماری انگشت ماشه‌ای مبتلا می‌شوند زیرا آن‌ها انگشت و شست خود را خیلی زیاد حرکت می‌دهند. حتی افراد سیگاری می‌توانند با استفاده مکرر از فندک مبتلا به شست ماشه‌ای شوند. انگشت ماشه‌ای در زنان نسبت به مردان بیشتر شایع است و اغلب در افراد با سن 40 تا 60 سال اتفاق می‌افتد.

 

علائم انگشت ماشه‌ای چیست؟

یکی از اولین علائم انگشت ماشه‌ای وجود درد در پایین انگشت یا شست است. شایع‌ترین نشانه‌ی آن ایجاد یک فشار و ضربه دردناک در هنگامی است که انگشت خم و راست می‌شود.

 

در برخی موارد انگشت یا شست در موقعیت خم یا راست قفل می‌شود و شرایط بدتر می‌شود. در این صورت انگشت باید با کمک دست دیگر به آرامی صاف شود.

 

انگشت ماشه‌ای چگونه تشخیص داده می‌شود؟

انگشت ماشه‌ای با انجام یک معاینه فیزیکی از دست و انگشتان تشخیص داده می‌شود. در برخی موارد ممکن است انگشت متورم شود و یک برآمدگی روی مفصل در کف دست وجود داشته باشد. همچنین ممکن است انگشت در حالت خم‌شده قفل شود و یا سفت و دردناک باشد. هیچ‌گونه اشعه ایکس یا تست آزمایشگاهی برای تشخیص انگشت ماشه‌ای استفاده نمی‌شود،  سونوگرافی انگشتان هم به تشخیص کمک زیادی می کند.