۷ دلیل دل درد گوارشی

سالانه میلیون ها نفر در سرتاسر جهان دچار مشکلات گوارشی می شوند. معمولا بعد از سن چهل سالگی مشکلات گوارشی افزایش پیدا می کنند، چون دستگاه گوارش با گذر عمر تغییر کرده و به نوعی پیر می شود. در این مطلب قصد داریم هفت عامل شناخته شده بروز مشکلات گوارشی را بررسی کنیم. شما می توانید با کنترل این عوامل، بروز چنین مشکلاتی را تا حد امکان به تاخیر بیاندازید.
 

 برنامه غذایی

آیا شما هم جزو افرادی هستید که بدون در نظر داشتن احتمال بروز نفخ، سوزش معده یا اسهال هر آنچه را دوست دارید میل می کنید؟ باید بدانید هر ماده غذایی که در بیست سالگی می خورید، می تواند چهل در سالگی برایتان دردسرساز شود. واقعیت این است با گذشت زمان و بالا رفتن سن، غذاهای حاوی ادویه ها، لاکتوز یا قند زیاد به سختی هضم می شوند.
توصیه می کنیم یک دفترچه یادداشت غذایی تهیه کنید و لیستی از خوراکی ها و غذاهایی که باعث بروز علائم نامطلوب می شوند را در آن یادداشت کنید. در مرحله بعدی باید مصرف این قبیل مواد غذایی را کاهش دهید. در این صورت می توانید امیدوار باشید که در آینده کمتر دچار مشکل می شوید.


 

کم تحرکی

معمولا اکثر مردم زمانی که به 40 سالگی می رسند، بقدری حواسشان به مراقبت از اطرافیان است که یادشان می رود باید تحرک بدنی داشته باشند. نتایج بررسی های محققان مایوکلینیک نشان می دهد که کم تحرکی می تواند باعث بروز یبوست شود.
کمی ورزش روزانه مانند دویدن آهسته قبل از صبحانه، یوگا، بالا و پایین کردن از پله ها به جای استفاده از آسانسور یا یک پیاده روی معمولی بعد از صرف غذا می تواند به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک کرده و از یبوست پیشگیری کند.
 

تداخلات دارویی

ابتلا به مشکلاتی مانند دیابت، فشارخون بالا و آرتریت که معمولا بعد از سن چهل سالگی خود را نشان می دهند، پزشک را وادار به تجویز داروهای مختلف می کند. برخی از این داروها بعد از ورود به معده احساس گرسنگی زیادی ایجاد می کنند و باعث بروز مشکلاتی مانند سوءهاضمه، یبوست یا حالت تهوع می شوند. برخی دیگر از این داروها تاثیر منفی روی ویتامین ها یا مکمل ها می گذارند و در جذب آنها اختلال ایجاد می کنند.

برای کاهش مشکلات گوارشی ناشی از مصرف داروها، حتما با پزشک یا داروساز مشورت کنید. لازم است که شرح کاملی از تمام داروها، مکمل ها و ویتامین های مصرفی تان در اختیار پزشک قرار دهید تا وی در جریان شرایط سلامتی تان باشد. در این صورت نیز پزشک با دیدی باز دارو تجویز می کند و احتمال هر نوع واکنش یا تداخل دارویی را در نظر می گیرد تا احتمال بروز مشکلات گوارشی به حداقل برسد. در کل اگر با مصرف هر نوع دارویی دچار مشکلات گوارشی می شوید، مشکل را با پزشک تان در میان بگذارید.


استرس بالا

امان از این استرس! استرس کار، بچه ها، سلامتی والدین سالمند، استرس مسائل مالی و هزاران استرس دیگر. این استرس ها هر انسانی را از پا در می آورند و با گذشت عمر نیز موثرتر عمل می کنند. با افزایش میزان استرس معمولا دستگاه گوارش به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرد.

ممکن است هضم غذا در افرادی که تحت استرس های شدید هستند به کندی صورت گیرد یا حتی متوقف شود. در این صورت نیز بروز دردهای شکمی یا اسهال دور از ذهن نیست. برای مقابله با استرس ورزش ها و روش های کنترل کننده آن را بیاموزید. نفس عمیق بکشید و سبک زندگی تان را تغییر دهید.


عدم مصرف آب کافی

گاهی فعالیت های روزمره مانند کارهای خانه، آشپزی، کارهای اداری، کنترل آمد و رفت بچه ها به قدری وقت گیر است که خیلی از افراد فراموش می کنند به میزان کافی آب بنوشند. اما یادتان باشد که عدم تامین آب بدن باعث ایجاد تاثیرات منفی روی دستگاه گوارش شده و عملکرد آن را کند می کند. در نتیجه مشکلاتی مانند یبوست و دردهای شکمی غیرقابل اجتناب هستند.

برای مقابله با یبوست باید در طول روز به میزان کافی آب بنوشید. یادتان باشد همیشه یک بطری آب داخل کیف، ماشین یا روی میز کارتان داشته باشید تا دسترسی به آن ساده باشد. توصیه می کنیم در طول روز از مصرف میوه ها و سبزیجات، چای و انواع دمنوش ها غافل نشوید. داشتن یک برنامه غذایی متعادل و مناسب، به تامین آب بدن و پیشگیری از یبوست کمک زیادی می کند.


تغییرات هورمونی

به هم خوردن تعادل دستگاه گوارش و بروز مشکلاتی مانند گاز معده، نفخ، یبوست و اسهال در خانم های 45 تا 55 ساله معمولا به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی است. در واقع خانم ها در این سنین بیشتر با مشکلات گوارشی مواجه می شوند. اگر شما نیز در یائسگی از این مشکلات رنج می برید می توانید آن را با پزشک در میان بگذارید.
 


عدم مراقبت درست از دندان ها

مرحله اول گوارش غذاها در داخل دهان صورت می گیرد. جویدن کامل مواد غذایی و برداشتن لقمه های کوچک غذا به بهبود هضم آن کمک می کند. اما یادتان باشد که مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان می تواند باعث بروز مشکلات دهان و دندان شود.
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث بروز خونریزی لثه ها، پوسیدگی دندان، افتادن دندان ها و بیماری های دهان می شود. در این صورت دردهای دندانی شروع می شود که عمل جویدن صحیح مواد غذایی را سخت و دشوار می کند. در این صورت نیز معده مجبور می شود سخت تر و بیشتر کار کند تا جبران مافات کرده باشد. فشار به معده نیز ممکن است به بروز گاز و نفخ منجر شود.

برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی لازم است که به طور مرتب وضعیت دندان هایتان را مورد بررسی قرار دهید. روزانه حداقل دو مرتبه مسواک بزنید و بعد از هر غذا، نخ دندان بکشید. هنگام صرف غذا، کاملا لقمه هایتان را بجویید تا مشکلات ناشی از جویدن ناکافی غذا به حداقل برسد

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا