دردهای سطحی در نواحی مختلف بدن چه پیامی به همراه دارند؟

شما نیز با آن دردهای گذرا که در کمتر از یک دقیقه در نقطه‌ای از بدن حس شده و سپس از بین می‌روند آشنایی دارید؟ در برخی از موارد این دردها برای ساعات طولانی باقی مانده و تنها پس از یک خواب طولانی از بین می‌روند و ممکن است چند روز دیگر از نو شما را درگیر خود سازند.

این دردهای گذرا و اتفاقی در واقع خیلی هم اتفاقی و بی‌دلیل نیستند و بدون شک دلیلی برای این مشکل وجود دارد. گاهی اوقات این دردهای گذرا و موقتی نگران کننده نیستند اما در مواردی نیز باید به آن ها اهمیت زیادی بدهید زیرا می‌تواند نشان دهنده یک مشکل بسیار بزرگ باشد. داشتن اطلاعات بیشتر در مورد دردهای گذرا در نقاط مختلف بدن به این معنا خواهد بود، به سراغ درمان‌های مناسب برای آن خواهید رفت.

کف پا

بر اساس برآوردها بسیاری از زنان مسن با مشکلاتی در پای خود مواجه می‌شوند. اگر چه هنگام درد در ناحیه پا، لم دادن روی مبل تاثیر خوبی در کاهش درد در پا دارد اما بدون شک در درازمدت آسیب بسیار بیشتری به پای شما وارد خواهد کرد. دردی که معمولاً زنان پا به سن گذاشته در کف پای خود حس می‌کنند در واقع در نتیجه التهاب بافت‌های موسوم به "فاشیای پلانتار" است. هر چه سن بالاتر می‌رود فشار و وزنی که روی کف پای شما وارد می‌شود بیشتر خواهد شد که این موضوع باعث می‌شود بافت مذکور خشک‌تر شده و از انعطاف پذیری آن به شدت کاسته شود. بهترین کاری که برای درمان این درد گذرا می‌توانید انجام دهید این است که پایتان را ماساژ دهید و آن‌ها را دراز کنید تا این بافت از حالت سکون و بی‌تحرکی خارج شود. اگر درد کف پا غیرقابل تحمل بود می‌توانید از قرص ادویل برای خلاص شدن از دست التهاب استفاده کنید.

خالی کردن زانو

وقتی زانوی شما خالی می‌شود به احتمال فراوان آرتروز، بی‌تحرکی، آسیب به اعصاب زانو و یا آسیب‌های دیگر به این ناحیه باعث آن شده‌اند. حتی اگر این اتفاق به صورت زودگذر و محدود برای شما رخ می‌دهد نیز باید برای پیدا کردن مشکل به پزشک مراجعه نمایید. بر اساس تحقیقات انجام گرفته، کاهش قدرت زانو باعث ضعف بیشتر ماهیچه های بالای زانو شده و تعادل داشتن در حالت ایستاده و هنگام راه رفتن را دشوارتر خواهد کرد. اگر هنگام خالی کردن زانو، زمین می‌خورید مفصل‌های شما آسیب بیشتری نیز خواهند دید که برای رفع این صدمات به جراحی نیاز پیدا خواهید کرد. از این رو توصیه می‌کنیم که در سنین بالا از بی‌تحرکی بپرهیزید و تا جایی که می‌توانید ماهیچه‌های بالای زانو را تقویت نمایید.

درد پشت گوش

اگر گاهی دردی داغ را در پشت گوش خود احساس می‌کنید معمولاً به این معناست که شما به میگرن، فشرده شدن یک عصب یا التهاب در یک غده لنفاوی مبتلا شده‌اید. اگر این درد را اغلب حس کرده و تنها به زمانی که گردن خود را خم می‌کنید خلاصه نمی‌شود باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایید. دردهای گذرا در پشت گوش می‌تواند نشانگر عفونت، بیماری‌های عروقی و یا لختگی خون باشد که برای درمان آن‌ها باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

درد شدید و ناگهانی در سر

برخی افراد دردهایی شدید و ناگهانی اما گذرا را در سر خود احساس می کنند و معمولاً ماهی چند بار با این دردها مواجه می‌شوند. قبل از این که فکر کنید دچار تومور مغزی شده و یا به آنوریسم مبتلا شده‌اید ببینید احساس سرگیجه یا کرخی دارید یا خیر. اگر دچار چنین حالاتی هنگام درد شدید در ناحیه سر نیستید باید بدانید که شما با نمونه ای از میگرن مواجه هستید. اما اگر دفعات رخ دادن این اتفاق زیاد است باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایید.

گرفتگی

شما نیز گاهی هنگام غذا خوردن یا بلافاصله بعد از یک تمرین فیزیکی شدید دچار گرفتگی و درد در پهلوها می‌شوید؟ این اتفاق معمولاً در اثر درست کار نکردن سیستم گوارشی و هضم نشدن درست غذا رخ می‌دهد. اگر به طور مکرر دچار گرفتگی در نقاط مختلف بدن می‌شوید بدون شک بدن شما دچار یک مشکل درونی شده است. داشتن رژیم غذایی بدون پتاسیم، کلسیم و منیزیم تاثیر زیادی در گرفتگی عضلات دارد. همچنین گردش خون نامناسب نیز می‌تواند دلیل دیگری برای این موضوع باشد پس مطمئن شوید که بدنتان آهن کافی دریافت می‌کند یا عروق شما دچار گرفتگی و انسداد نشده باشند.

درد شدید و ناگهانی در شکم

اگر دردهای گذرا اما شدید هر چند وقت یکبار در شکم رخ می‌دهد لازم نیست زیاد نگران باشید. یکی از علت‌های درد شدید شکم می‌تواند انباشته شدن بیش از حد اسید معده باشد و داروهای ضد اسید می‌توانند براحتی مشکل شما را حل نمایند. درد شدیدی که روزی چند بار در شکم شما رخ داده و از بین می‌رود می‌تواند نشان دهنده زخم معده یا دیگر مشکلات معده‌ای باشد.

درد ناگهانی در قلب

گاهی اوقات برای چند روز متوالی دچار دردهای گذرا و شدید در قلب می‌شوید که می‌تواند به دلیل کشیدگی عضلات نزدیک قلب باشد اما اگر علایم سکته قلبی را داشتید نباید به سادگی از کنار این دردهای گذرا گذشته و آن‌ها را نادیده بگیرید. درد در این ناحیه می‌تواند با معده شما نیز ارتباط داشته باشد از این رو دفعات این درد و شدت آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

درد در پاها

گاهی اوقات بعد از مدت طولانی بی‌تحرک بودن احساس می‌کنید پاهایتان سنگین شده‌اند. این مشکل علت بسیار ساده و واضحی دارد که همان بی‌تحرکی است اما اگر درد پاهای شما شدید بوده و اغلب رخ می‌دهد بدون شک دلیل ساده‌ای ندارد. درد مستمر پاها می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌های عروقی باشد که معمولاً در نتیجه دیابت، لختگی خون، آسیب‌های فیزیکی و یا عفونت‌ها رخ می‌دهند. یک بیماری خونی که باعث باریک شدن رگ‌های خونی می‌شود نیز می‌تواند عامل این درد باشد.

کمر درد ناگهانی

شاید کمتر کسی پیدا شود که از درد کمر شکایتی نداشته باشد. اغلب اوقات، احساس درد و ناراحتی در کمر نتیجه بد نشستن یا تغییر ناگهانی در نحوه نشستن و ایستادن است که باعث کشیدگی عضلات کمر می‌شود. این دردها معمولاً زودگذر بوده و یکی دو روز بعد از بین خواهند رفت اما اگر این درد دوام داشته باشد می‌تواند نتیجه فتق دیسک، درد عصب سیاتیک یا سنگ کلیه باشد.

درد و التهاب در گلو

درد و التهاب گلو مشکلی است که معمولاً رخ می‌دهد و در اکثر موارد عامل آن سرماخوردگی است. اما اگر مشکل شما مربوط به سرماخوردگی نباشد می‌تواند به دلیل حساسیت به یک غذای خاص باشد. دلیل دیگر می‌تواند مصرف بیش از حد قند باشد. چنین کاری باعث انباشته شدن اسید در گلو شده و به التهاب و درد در گلو منجر می‌شود.

همین الان این لینک را جهت تله ویزیت (ویزیت آنلاین) پروفسور دکتر سیروس مومن زاده کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا