دکتر سیروس مومن زاده تله ویزیت

چه ورزشهایی آسیب جدی به زانو وارد می کند؟

ورزش برای سلامت بدن بسیار مفید است و با خود یك بار مثبت به همراه دارد كه شما با ورزش كردن حس خوبی را دریافت می كنید و تمام انرژی های منفی را با این كار از خود دور می كنید.

ورزش غیر اصولی و طولانی مدت به جای این که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود تبدیل به عاملی مضر برای بدن به خصوص زانوها خواهد شد.

ورزش کردن حتی با نام خود بار مثبتی از جنس سلامت و شادابی را یدک می‌کشد تا جایی که صحبت از صدمه دیدن و عوارض منفی ناشی از ورزش غیر اصولی بسختی در کنار آن می‌گنجد، اما واقعیت آن است که 75تا 90 دقیقه فعالیت فیزیکی شدید و بدون استراحت، مانند ماراتن سرعت، ورزش را از یک روش موثر و غیر قابل انکار برای تقویت سیستم ایمنی تبدیل به عاملی آسیب زننده و مضر می‌کند

برخی از ورزش هایی كه طرفداران زیادی هم دارد متاسفانه از مواردی هستند كه می توانند برای سلامت شما خطر ساز باشند. زانو حساس ترین و مهم ترین عضو بدن محسوب می شود كه باید در زمان ورزش كردن بسیار احتیاط كنید تا به این عضو بدن آسیبی وارد نشود.

 حتما می گویید كه ما، چه ورزش كنیم و چه ورزش نكنیم این احتمال وجود دارد كه زانوهاییمان دچار مشكل شود. پس چه كاری است كه بخواهیم با ورزش كردن سلامت خود را بیشتر به خطر بیاندازیم؟!

بله شاید حق با شما باشد اما واقعیت این است كه ورزش نكردن بزرگترین خیانتی است كه شما می توانید در حق سلامتی خود انجام دهید. البته برخی از ورزش ها هستند كه به ورزش های قاتل زانو شناخته شده اند كه برای انجام آن ها باید بسیار اصولی برخورد شود.

ورزش‌های مضر برای زانو

از مهم‌ترین ورزش‌های آسیب‌زا برای زانو می‌توان به ورزش‌های جهشی که ورزشکار با تمام وزن ناگهان روی مفصل فشار وارد می‌کند (والیبال، بسکتبال، فوتبال، کلیه ورزش‌های رزمی و کشتی) اشاره کرد.

از سوی دیگر، حرکت‌هایی که در وضعیت خم مفصل، ورزشکار را وادار به چرخش می‌کند باعث آسیب مستقیم به مینیسک و رباط صلیبی می‌شود و گاهی برای همیشه ورزشکار را از ورزش حرفه‌ای دور می‌کند. بنابراین تقویت درست عضلات زیر نظر یک متخصص فیزیوتراپی می‌تواند از بسیاری ازاین آسیب‌ها جلوگیری کند.

هنگام سرماخوردگی ورزش نکنید

اگر آنفلوآنزا (سرماخوردگی همراه با تب و عفونت) دارید با ورزش خطر بیماری و عوارض جدی آن را زیاد می‌کنید. در طول ورزش جریان خون در قلب حدود پنج مرتبه بیشتر از مواقع عادی است. عامل بیماری آنفلوآنزا می‌تواند روی قلب شما متمرکزشده و سبب التهاب در بافت قلب شود. فعالیت فیزیکی در زمان ابتلا به سرماخوردگی ضرر یا فایده‌ای ندارد، اما ورزش همراه با آنفلوآنزا می‌تواند آسیب جدی به سلامت تان وارد کند.

ورزش برای خانم‌ها بویژه پس از یائسگی

خانم‌ها بعد از 50 سالگی با چند خطر مواجه هستند از جمله کاهش تحرک و افزایش وزن، کاهش سطح استروژن در بدن به دلایلی مثل یائسگی زودرس که هر دوی اینها می‌تواند روند تخریب سطوح مفصلی را سرعت ببخشد.

با این تفاسیر، مشاوره با یک متخصص غدد و کمک گرفتن از یک فیزیوتراپیست برای انتخاب ورزش مناسب و تمرینات آب‌درمانی بهترین انتخاب در این سن است. فراموش نکنید بهترین راه‌حل برای جلوگیری از به تعویق انداختن عوارض کهولت سن، ورزش کردن اصولی و درست است.

آیا ورزش باعث آرتروز می شود؟

بیماری آرتروز از بیماری های التهابی مفاصل می باشد كه با بالا رفت سن در همه افراد به وجود می آید. كه از علائم و نشانه های آن التهاب، تورم و كاهش فضای مفصلی است كه با خود به همراه دارد. اما این نشانه ها و التهاب هایی كه با بیماری آرتروز همراه است در افرادی كه ورزش های سنگین و یا نسبتا سنگیتن انجام می دهند كه حركات آن ها ارتباط مستقیمی با مفصل زانو دارد زودتر اتفاق می افتد مخصوصا در ورزش های وزنه برداری و كُشتی.

برای كاهش آسیب هایی كه ممكن است به خاطر ورزش های قاتل زانو به آن ها دچار شوید بهتر است كه از كفش های مناسب و زمین صاف و مناسب برای ورزش كردن استفاده كنید چون نامناسب بودن این دو ركن اصلی در ورزش می تواند برای شما خطرناك باشد اما در صورت استفاده از كفش و زمین مناسب عكس العمل هایی كه مفصل زانو را تهدید می كنند كمتر خواهد بود.

اصولی ورزش کنید تا زانوآسیب نبیند

اصول درست تمرین كردن برای هر رشته ورزشی متفاوت می باشد. اما اصولی ورزش كردن در هر رشته ای یكسان است و به یك معنی می باشد. در ابتدای كار قبل از اینكه بخواهید وارد میدان و زمین ورزشی شوید باید خود را به خوبی گرم كنید. گرم كردن قبل از ورزش و تمرینات ورزشی یك امر كاملا اصولی و مشترك در تمام رشته های ورزشی حتی ورزش های قاتل زانو می باشد.

 

وقتی شما به درستی خود را گرم كنید باعث افزایش انعطاف پذیری عضلات و تاندون های بدن خواهید شد. نقطه مقابل گرم كردن بدن، سرد كردن آن بعد از ورزش می باشد كه اگر آن را نیر به درستی انجام دهید می توانید اسید لاكتیك در عضلات خود را كاهش دهید

 

نكته دیگر برای ورزش كردن اصولی استفاده از كفش و زمین تمرینی مناسب می باشد كه با توجه به نوع ورزشی كه انجام می دهید زمین و كفش ورزشی آن فرق می كند. یعنی شما نمی توانید با كفش فوتبال و در زمین چمن به تمرین های مربوط به وزنه برداری بپردزاید بدون شك با مشكل و آسیب دیدگی مواجه خواهید شد.

چه زمانی ورزش یاعث آسیب به مفاصل زانو می شود؟

از مهم‌ترین دلایل آسیب‌های ورزشی در بدن بویژه در زانوها می‌توان به عدم رعایت درست گرم و سرد کردن بدن اشاره کرد. اما مهم‌تر از این دو موضوع نباید از تاثیرات ورزش در زمین نامناسب و با وسایل ورزشی غیر‌حرفه‌ای (کفش نامناسب و...) و نیز عدم استفاده از مربی با‌تجربه غافل شد .

عشق فوتبال‌ها مراقب باشند!

پسر بچه‌ها نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا از کودکی و نوجوانی به ورزش فوتبال علاقه زیادی دارند‌. تا جایی که حتی داخل خانه، حیاط مدرسه، پارک‌ها و نیز باشگاه‌های ورزشی همیشه تعدادی پسربچه عاشق فوتبال بسیار جوان و با انگیزه را می‌بینیم که دوست دارند در هر فرصتی پا به توپ باشند!

 اما نکته مهم این‌است که آسیب در ورزش فوتبال بویژه به‌دنبال استفاده از چمن مصنوعی نامناسب بسیار شایع است.گرچه با پیشرفت فناوری زمین‌های چمن مصنوعی بهتری به بازار عرضه شده، ولی کماکان احتمال آسیب در این زمین‌ها به دلیل افزایش نیروی عکس‌العمل سطح بسیار بالاست.

به همین دلیل توصیه اکید فیزیوتراپیست‌ها به همه نوجوانان علاقه‌مند به فوتبال، گرم کردن و سرد کردن اصولی، استفاده از کفش و زمین مناسب و بهره جستن از مربیان متخصص است. گرچه توصیه می‌شود پس از هر آسیب ورزشی با یک فیزیوتراپیست مشورت کنند و از خود درمانی و مراجعه به افراد بی تخصص بپرهیزند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 3 تا 6 عصر
سه شنبه : 9 تا 12 صبح , 3 تا 6 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن همراه: 09198172104
بالا