درمان دیسک گردن با لیزر

گردن و شانه ها شامل عضلات، استخوان ها، اعصاب، شریان ها، ورید ها، تعداد زیادی رباط و دیگر ساختار های حمایت کننده می باشند.

شایع ترین علت درد شانه و گردن آسیب گردن به بافت های نرم از جمله عضلات، تاندون ها و رباط هایی است که در این بافت ها وجود دارند. این درد می تواند در اثر ضربه یا دیگر انواع آسیب به این نواحی اتفاق افتد. التهاب ناشی از فرسایش مفاصل ستون فقرات در گردن می تواند اعصابی را تحت فشار قرار دهد که توانایی ایجاد درد گردن و شانه را دارند.

بیماری دیسک مهره های گردن که ناشی از فرسایش می باشد (اسپوندیلوز گردنی) می تواند سبب درد موضعی یا دردی تیر کشنده ناشی از فتق دیسک شود که آن نیز به نوبه خود سبب تحت فشار قرار دادن اعصاب (آسیب اعصاب یا رادیکیولوپاتی گردنی) می شود.

درمان دیسک گردن با لیزر فرایندی پیشرفته و کم تهاجم است که می تواند در درمان تعدادی از مشکلات رایج ستون فقرات به کار گرفته شود. 

عمل دیسک گردن با لیزر چیست؟

در طول جراحی لیزری ستون فقرات، پزشک دو برش کوچک در امتداد ستون فقرات ایجاد و یک دوربین را به همراه دستگاه لیزر به آن ها وارد می کند. دوربین امکان مشاهده ستون فقرات را برای پزشک فراهم کرده و دستگاه لیزر بافت های اضافی همچون فتق دیسک را از بین می برد. در صورت نیاز ابزار های دیگری نیز استفاده می شوند. این فرایند در مقایسه با روش سنتی جراحی ستون فقرات مزایایی دارد که موارد زیر از جمله آن ها هستند:

 • عدم ایجاد جای زخم بزرگ
 • عدم نیاز به بستری شدن
 • عدم نیاز به بیهوشی عمومی
 • دوره بهبودی کوتاه تر
 • رهایش فوری از علائم
 • خطر پایین تر از نظر ابتلا به عوارض جانبی
 • عدم نیاز به فرایند های عمده ای همچون برداشت استخوانی یا جوش دادن مهره ها به یکدیگر

لیزر دیسک گردن برای چه افرادی مناسب است؟

با این که لیزر دیسک گردن یک فرایند کم تهاجم و کم عارضه است، اما هنوز هم در بسیاری از موارد ابتدا روش های غیر جراحی انتخاب می شوند. در صورتی که علائم شدید، پیش رونده یا غیر پاسخگو به درمان نباشند، اولین خط درمانی مصرف داروهای خوراکی و تزریقی به همراه فیزیوتراپی خواهد بود. در صورت نیاز به جراحی، لیزر دیسک گردن برای درمان بسیاری از مشکلات به کار گرفته می شود.

از جمله این مشکلات می توان به فتق یا بیرون زدگی دیسک، خار های استخوانی و تنگی کانال نخاعی اشاره کرد. بیماری های درگیر کننده مهره های متعدد همچون کیفوز و اسکولیوز و همچنین مشکلات جدی تری همچون تومور های نخاعی همچنان به جراحی سنتی نیازمند هستند.

کاهش خطرات عمل لیزر دیسک گردن

صرف نظر از اقدامات پیشگیرانه پزشک و بیمار، هیچ راهی برای رفع کامل خطرات عوارض جانبی وجود ندارد. با این وجود برخی اقدامات این خطرات را کاهش می دهند:

-انتخاب پزشک: هر چه مهارت پزشک در انجام فرایند بیشتر باشد، اشتباهات او کمتر شده و خطر ابتلا به عوارض جانبی کاهش می یابد.

-گفتگو با پزشک درباره دارو ها و حساسیت ها: بیماران باید قبل از انجام جراحی، پزشک را از تمامی دارو های مصرفی خود آگاه کنند. در صورت داشتن سابقه ابتلا به واکنش نامطلوب به دارو، بیان آن الزامی است.

-بیماران باید از لمس محل زخم خود اجتناب کرده و در صورت نیاز، قبل از این اقدام دست های خود را به خوبی شستشو دهند. با عمل به این توصیه خطر ابتلا به عفونت کاهش می یابد.

-چند دقیقه پیاده روی در روز جراحی به گونه تجویز شده می تواند مفید باشد. این پیاده روی باید در روز های پس از جراحی نیز تکرار شده تا خطر تشکیل لخته های خونی کاهش یابد.

-مصرف سیگار باید از چندین هفته قبل از جراحی قطع شود. ترک سیگار علاوه بر کاهش خطر عفونت، ضربان قلب را نیز بهبود می بخشد.

در صورتی که پزشک انجام جراحی لیزری گردن را به بیمار پیشنهاد دهد، او بر این باور است که مزایای این فرایند از خطرات آن بیشتر هستند. با این حال، بیمار نیز باید خطرات و مزایای این فرایند را برای خود ارزیابی کند. باید در نظر داشت که هیچ فعالیتی حتی استفاده از هواپیما یا خودرو بدون خطر نبوده و باید مقداری خطر را پذیرفت. ارزش ها و تجربه های شخصی بیماران آن ها را در تعیین مناسب بودن این فرایند برای خود کمک خواهند کرد.

روش های درمانی بدون جراحی در کلینیک فوق تخصصی دردشناسی پروفسور سیروس مؤمن زاده:

 • درمان های نوین و تحصصی اوزون درمانی یا ازن تراپی
 • آخرین لیزرهای پرتوان نسل جدید
 • اوزون تراپی
 • فیزیوتراپی
 • تزریق اپیدورال
 •  تریگرپوینت تراپی
 • کمربندهای طبی
 • رفلکسولوژی
 • RF یا رادیوفرکوانسی
 • در موارد نادر جراحی بسته ستون فقرات  هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان‌های غیر جراحی ارائه شده در کلینیک دردشناسی پروفسور سیروس مؤمن زاده و توضیحات مربوط به آنها به مقالات درمان‌های بدون جراحی مراجعه کنید و در صورت تمایل به استفاده از این درمان های ترکیبی جامع و مدرن با تلفن 02188449335 و 02188460605، 09198172104 و 09338866615 تماس بگیرید.

همین الان این لینک را جهت تله ویزیت (ویزیت آنلاین) پروفسور سیروس مومن زاده کلیک کنید.

تنها با وارد کردن نام و نام خانوادگى و شماره موبایل و ثبت نام در سامانه تله ویزیت، بلافاصله و حداکثر طى مدت ٢٤ ساعت پاسخ خود را از بهترین پزشکان متخصص دریافت کنید و دیگر نگران سلامت خود نباشید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 1:30 تا 7:30 عصر
سه شنبه : 9 تا 12 صبح , 1:30 تا 7:30 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن همراه: 09338866615
بالا