درد خالی کردن زانو

خالی کردن زانو هنگامی اتفاق می افتد که زانو به طور ناگهانی ” از حرکت می ایستد قفل میکند” و باعث می شود شما بلغزید یا بیفتید.

 

علت خالی کردن زانو چیست؟

اگر زانوی شما از حرکت می ایستد و خالی می کند، درمورد اینکه چرا خالی کرده و شروع به درد میکند چند عامل احتمالی و دلایل زیادی وجود دارند. علل شایع این عارضه مانند آرتروز زانو و علائم بیماری را که در ذیل آمده است مطالعه کنید و تصمیم بگیرید که آیا احتمال دارد هیچکدام از آن ها بیماری شما را بوجود آورده باشند. بهترین راه تشخیص بیماری های زانو درد مراجعه به پزشک است. با این وجود، انجام این تحقیق اولیه روی خودتان به شما این تصور را می دهد که به هنگام مراجعه به پزشک انتظار چه چیزی را داشته باشید. موارد زیر از دلایل خالی کردن زانو می باشد.

 

آسیب های رباط

آسیب های بسیاری می توانند عامل بی ثباتی و خالی کردن زانو باشند که یکی از مهم ترین علت خالی کردن زانو, آسیب دیدن رباط ها می باشد. زانوی شما توسط شبکه ای پیچیده از رباط های سفت و محکم نگه داشته می شود. اگر احساس می کنید که زانوی شما بی ثبات است یا دائما “خالی می کند” ممکن است رباط متقاطع قدامی شما (یکی از رباط های اصلی زانو) پاره شده باشد. چنین چیزی احتمالا نتیجه تغییر جهت ناگهانی یا حرکتی چرخشی است و ممکن است به هنگام اتفاق افتادن آن نوعی صدای ترکیدن شنیده باشید. اگر شما به عنوان مثال در حال بازی کردن فوتبال باشید و در طول بازی زانویتان بپیچد ممکن است رباط های خاصی که در اطراف زانوی شما (MCL، LCL، ACL و PCL ) و عهده دار حفظ ثبات مفصل زانو هستند دچار کشیدگی شوند. پارگی رباط صلیبی حتما باعث از حرکت ایستادن زانو می شود. همچنین این احتمال وجود دارد که ایجاد درد کند. محل درد زانو بستگی به این دارد که کدام یک از رباط ها پاره شده اند و این چیزی است که فقط پزشک شما می تواند بعد از حرکت ایستادن زانو تشخیص دهد. خیلی عاقلانه خواهد بود اگر به دنبال پزشکی برای تشخیص مشکل و شروع به کنترل آن باشید.

drCyrusMomenzadeh

 

رباط متقاطع خلفی

دلیل دیگر خالی کردن زانو ، آسیب رباط متقاطع خلفی است. ممکن است آسیب دیدگی، رباط متقاطع خلفی را کاملا درگیر کند. گاهی شما در واقع حتی متوجه آن نوع آسیب دیدگی نیستید تا اینکه دارید کاری مثل پایین دویدن از پله ها را انجام می دهید و ناگهان زانوتان خالی می شود. اینجاست که درد را احساس می کنید. چنین چیزی به نوعی با بی ثباتی پوشش یا کپسول مفصلی ارتباط دارد. وقتی فقط زانو خالی کند و بعد از آن احساس درد وجود داشته باشد و آنگاه آسیب دیدگی رباط متقاطع قدامی در میان باشد تردید است.

drCyrusMomenzadeh

سندروم

اگر بی ثباتی و درد زانوی شما به تدریج و در طول زمان شروع شده، ممکن است سندروم درد کشککی رانی داشته باشید. عوامل مختلفی (نحوه قرار گرفتن اندام تحتانی، عدم توازن ماهیچه ها، ضعف و بی ثباتی مغصل ران) می توانند این سندروم را بوجود آورند. بنابراین مراجعه به پزشکبرای این مشکل حائز اهمیت است. پزشک می تواند یک ارزیابی کامل انجام دهد وعلت اصلی خالی کردن زانو را بیابد.

 

ضعیف شدن ماهیچه های اطراف زانو

یکی از دلایل خالی کردن زانو ، ضعیف شدن ماهیچه های اطراف زانو است. به غیر از اینکه آسیب دیدن رباط در گذشته باعث شده زانوی شما به لحاظ ساختاری بی ثبات باشد، دلیل اصلی اینکه افراد احساس می کنند زانوی آن ها بخصوص در مواقعی مانند پایین رفتن از پله ها خالی می کند و به طور ناگهانی مجبورند وزن خود را روی پایشان بیندازند ضعیف شدن ماهیچه های اطراف زانو است. اگر در گذشته به نوعی زانو درد مبتلا بوده اید درد جلوی عملکرد ماهیچه های زانو را می گیرد و بدین ترتیب منجر به ضعف بیشتر می شود. با بالا رفتن سن هم از حجم و در نتیجه قدرت ماهیچه ها کاسته می شود. این کاهش قدرت سپس می تواند به ناراحتی های جزئی که ضعف بیشتر را گسترش می دهند و آنگاه به بوجود آمدن درد بیشتر و باز هم ضعف بیشتر منجر شود. این مشاهده ای پیچ در پیچ و شایع است که در کل جمعیت به چشم می خورد. بنابراین به منظور مقابله با اثرات پیری و یا آسیب دیدگی در گذشته حفظ قدرت و ثبات کل ماهیچه پا حیاتی است.

drCyrusMomenzadeh

پارگی مینیسک

مینیسک هم به طور معمول بیشتر در طول زمان شرکت در رقابت های وزشی آسیب می بیند. با این حال این آسیب دیدگی به خاطر چرخیدن یا پیچیدن (پا) بوجود نمی آید. بلکه با چمباتمه زدن زیر وزن خیلی زیاد، پایین آمدن خیلی سریع از پله ها یا بیش از حد کشیده شدن زانو در طول دویدن و پریدن بوجود می آید. پارگی مینیسک زانو باعث می شود هنگام ایستادن حس کنید که انگار زانویتان از حرکت می ایستد. پارگی مینیسک زانو همچنین منجر به درد شدید و خالی کردن زانو می شود.

 

بی ثباتی کشکک

کاسه زانو (کشکک) در شیاری روی بقیه مفصل زانو قرار می گیرد. گاهی رباط هایی که کاسه زانو را در این شیار نگه می دارند کشیده شده باعث بیرون زدن آن از محل خود می شوند. هنگامی که کاسه زانو بیرون می زند یا بعبارتی دررفتگی زانو رخ می دهد زانو از حرکت می ایستند.

 

آرتروز

اگر احساس می کنید زانوهایتان خشک و دردناک هستند ممکن است آرتروز باعث شود زانو های شما زیر وزنتان خالی کنند. مشخصه بارز استئو آرتریت ساییده شدن غضروف روی سطح مفاصل است. چنین چیزی می تواند باعث شود استخوان ها به صورت ناهموار قرار بگیرند که این میتواند باعث از حرکت ایستادن زانوها شود. اگر بالای ۴۰ سال دارید و ورزش نمی کنید بدانید که احتمالا آرتروز بیش از آسیب هایی که در بالا درمورد آن ها بحث شد علت خالی کردن زانوی شماست.

 

درمان

اگر از قفل شدن زانوی خود خسته شده اید وقت آن رسیده است که برای درمان این بیماری کاری بکنید. چه درد را تحمل بکنید یا نکنید، فهمیدن اینکه چرا زانویتان همچنان خالی می کند حائز اهمیت است. بسته به علت این بیماری، ممکن است پزشک شما عمل جراحی، فیزیوتراپی، تزریق یا روش های لیزر و بلاک عصب را تجویز نماید.

همین الان این لینک را جهت تله ویزیت (ویزیت آنلاین) پروفسور دکتر سیروس مومن زاده کلیک کنید.

درمان با عمل جراحی

در پارگی منیسک عمل جراحی برای افرادی توصیه می شود که قفل شدن، تورم مکرر و یا خالی کردن زانو را تجربه می کنند و یا زمانی توصیه می شود که درمان بدون عمل جراحی موفقیت آمیز نبوده است.

برای ترمیم پارگی منیسک عمل جراحی می تواند انجام شود. اگر روی لبه بیرونی منیسک (ناحیه قرمز) خود پارگی متوسط تا بزرگی دارید ممکن است نیاز باشد که به عمل جراحی فکر کنید. این نوع پارگی ها بعد از عمل جراحی به خوبی بهبود می یابند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا