درمان درد ساق و مچ پا با بلاک عصب سیاتیک (Sciatic) در سطح زانو

عصب سیاتیک بزرگترین عصب بدن است و مسئول عصب دهی به سطح خارجی و پشتی ساق پا است.ناحیه عصب دهی شده توسط عصب سیاتیک:

drCyrusMomenzadeh

این عصب از سطح پشتی ران پایین می آید و در مسیرش از حفره پشت زانو عبور می کند:

drCyrusMomenzadeh

بلاک این عصب در سطح زانو برای تشخیص و درمان دردهای اندام تحتانی (پاها) که در ناحیه عصب دهی شده توسط این عصب هستند استفاده می شود. کابرد دیگر این بلاک به همراه بلاک چند عصب دیگر، ایجاد بی حسی موضعی در هنگام جراحی اندام تحتانی در بیمارانی است که توانایی تحمل بیهوشی کامل را ندارند.

بلاک عصب سیاتیک به همراه بی حسی موضعی، در تشخیص و معاینه دردهای اندام تحتانی بسیار مفید است. اگر تخریب کامل این عصب مدنظر باشد، این بلاک نشان دهنده حداکثر اختلالات حسی و حرکتی ای است که بیمار ممکن است تجربه کند. همچنین در کنترل دردهای حاد مانند شکستگی ساق پا از این بلاک برای بی حسی تا زمانی که دارودرمانی موثر واقع شود، استفاده می شود. از بلاک عصب سیاتیک به همراه بی حسی موضعی و استروئید ها در کنترل و درمان دردهای مقاوم به درمانی که به دلیل قطع شدگی یا التهاب این عصب اتفاق می افتد، استفاده می شود.

تخریب کامل این عصب در صورت وجود تومور بدخیم در اندام تحتانی که عصب سیاتیک را درگیر کند و روش های درمانی غیرتهاجمی پاسخ ندهد، انجام می شود.

تزریقات برای بلاک اعصاب عموما به دو صورت انجام می شوند. روش اول استفاده از لندمارک (مشخصات) های سطحی بدن برای پیدا کردن محل تزریق است و روش دوم استفاده از سونوگرافی. در روش لندمارک به دلیل نداشتن دید و آگاهی کامل از جزئیات داخل بدن امکان خطا و عوارض جانبی بالا می باشد که این مشکلات با استفاده از روش سونوگرافی به راحتی حل می شوند.

تزریق با کمک دستگاه سونوگرافی:

این روش که در کلینیک فوق تخصصی دردشناسی پروفسور سیروس مومن زاده  انجام می شود بالاترین دقت را در میان روش های تزریق دارد زیرا برای شناسایی ساختار های داخلی بدن و خود مفصل از دستگاه سونوگرافی استفاده می شود. این روش امکان تزریق موثرتر و عوارض جانبی کمتر را به ما می دهد.برای انجام این بلاک بیمار به شکم می خوابد و دست ها به حالت ریلکس در کنار بدن قرار می گیرند. سپس پزشک با دستگاه سونوگرافی محل عصب را به دقت مشخص می کند و تزریق را انجام می دهد.

drCyrusMomenzadeh

عوارض جانبی:

دو عارضه جانبی اصلی این تزریق عفونت و تشکیل هماتوم است. عفونت به آسانی با روش های درست تزریق قابل جلوگیری است. هماتوم به تشکیل کیسه ای از خون می گویند که در این بلاک، پزشک با تزریق دقیق و آرام می تواند از بروز آن جلوگیری کند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا