علت درد پشت زانو و درمان آن

شما تنها فردی نیستید که از درد پشت زانو رنج می برید.درد پشت زانو یکی از شایع ترین انواع دردهاست .زانو یکی از بزرگترین و پیچیده ترین مفصل ها در بدن انسان است.

ساختار زانو شامل استخوان ها ( استخوان درشت نی یا استخوان قلم پا،استخوان نازک نی به عنوان کوچکترین استخوان که در امتداد درشت نی قرار دارد، استخوان ران، استخوان کشکک یا کاسه زانو )، تاندون ها، ماهیچه ها، غضروف، و رباط ها می گردد. چنانچه این نواحی به دلیل جراحت مستقیم یا با گذشت زمان آسیب ببینند، فرد دچار درد پشت زانو می گردد.

 

علائم و نشانه ها

علاوه بر درد در پشت زانو، علایم زیر نیز مشاهده می شود:

_ تورم پشت زانو
_ برآمدگی پشت زانو
_ آب (مایع) اطراف زانو
_ صدا دادن زانو
_ احساس قفل شدگی در زانو

توجه داشته باشید که حتما این علایم را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

 

علت ها و دلایل

از شایع ترین علت درد پشت زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ کیست بیکر : یا کیست حفره ی پشت زانو یکی از متداول ترین علل درد پشت زانو می باشد.در تمام بدن کیسه های پر از مایع به نام کیسه های بورسا وجود دارد که به روان و نرم کردن حرکت اعضای بدن کمک می کند. زمانیکه این کیسه ها درپشت زانو ( حفره پشت زانو ) متورم می شوند، کیست بیکر به وجود می آید.

_ آرتروز : ساییدگی طبیعی مفصل زانو( آرتروز) ویا تورم در مفصل زانو ( آرتروز روماتوئید ) می تواند به درد پشت زانو منجر شود. ممکن است صبح ها که زانو در خشک ترین حالت خود قرار دارد، شدیدتر شود.

_ پارگی منیسک زانو ( پارگی هلال زانو) : منیسک ها بخشهایی از غضروف زانو هستند که حرکت مفصل زانو را نرم می کنند. چنانچه بخش پشتی منیسک پاره شود، به درد پشت زانو یا در در سراسر زانو به ویژه قسمت پشتی زانو می انجامد.

_ سایر علل : آسیب مستقیم به زانو می تواند به درد زانو بیانجامد. تشخیص اینکه آیا مشکل زانو پیچ خوردگی است (کشیدگی رباط ) یا پارگی رباط زانو به عهده ی پزشک شماست.

 

خون لختگی پشت زانو :

این نکته شایان ذکر است که درد و تورم پشت زانو می تواند با لخته شدن خون مرتبط باشد. خون لختگی پشت زانو به ویژه در افرادی که به دلیل گذراندن دوره ی نقاهت جراحی به مدت طولانی بستری شده اند یا افرادی که آسیب شدید در ناحیه ی زانو داشته اند، شایع است. همچنین سن و وزن از عوامل تاثیر گذار در خون لختگی پشت زانو هستند. چنانچه از درد پشت زانو رنج می برید و خون لختگی پشت زانو دارید، به پزشک مراجعه کرده تا وضعیت شما رابررسی و مشخص کند.

 

تشخیص

پزشک معالج، با استفاده از یک یا چند روش ارزیابی زیر به علت درد پشت زانو شما پی خواهد برد :

_ سابقه پزشکی
_ پرسش در مورد فعالیت های اخیر شما
_ام آر آی
_ اشعه ایکس
_سونوگرافی
_ آزمایش خون

 

درمان

درمان درد پشت زانو یا ناحیه عقب زانو بر اساس علت درد و موارد، متفاوت است. آسیب هایی که منجر به درد پشت زانو می شوند، معمولا با استراحت ، یخ، فشرده سازی مفصل، تمرینات ورزشی، مصرف دارو و در مواردی جراحی ترمیمی درمان می شوند. سایر موارد استخوانی و مفصلی، آسیب به تاندون و بافت نرم که در به درد پشت زانو می انجامد، بر اساس صلاحدید با جراحی و نگهداری درمان می شوند. درگیری رگ و عصب و تومور که منجر به درد پشت زانو می گردد، نیازمند تشخیص صحیح و مناسب ، و مدیریت متخصصان آگاه است.

سه روش درمان که به کاهش تورم و ناراحتی کمک می کنند عبارتند از :

استراحت، یخ، و فشرده سازی مفصل . روشهای درمانی بر اساس شرایط و مورد درد پشت زانو متفاوتند. ورزش درمانی و تمرینات ورزشی کنترل شده در درمان آسیب های رباط و آرتروز ضروری هستند. انواع متفاوتی از آسیب شامل پارگی رباط وجود دارد که نیاز به جراحی دارند. موارد زیر از جمله این آسیب ها هستند.

 

استراحت

استراحت یکی از بهترین راه های بازیابی بدن واحیای آن ازهرگونه آسیب دیدگی وبیماری است استراحت زانوها مخصوصا هنگام بالا رفتن از ارتفاع باعث کاهش اختلال در زانو می شود به دلیل اینکه جریان خون درآن ناحیه کاهش میابد.

 

یخ

یخ یکی از راه های طبیعی برای کاهش درد و التهاب است شما نباید از هرگونه کمپرس داغ بر روی مفصل استفاده کنید زیرا باعث باز شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون و ایجادناراحتی در مفصل می شود.

 

تمرینات ورزشی

ناحیه پشت زانو که شما می توانید آن را باچشم ببینید محلی است که مستعدآسیب دیدگی است اگر درمان های اولیه ماننداستراحت ،یخ ویا فشرده سازی مفصل به کاهش درد پشت زانو کمک نکرد درمان های دیگرنیازاست دو مورد از این درمان ها تمرینات فیزیوتراپی ،استقامتی و کششی مفصل زانو است مواردی که می تواند به بهبودی بیشترکمک کندانجام تمرینات به صورت حرفه ای و منظم است.

 

فیزیوتراپی

درمان درد ناحیه پشت زانو بوسیله فیزیوتراپی بوسیله بیمه پوشش داده میشود وحداقل به یک هفته درمان نیازدارد تمرینات فیزیوتراپی به شکل ساده است و باعث تحرک مفصل به صورت کاملا سالم درمدت زمان کم می شود اکثر تمرینات بدون هیچ گونه دردی هستند اما تعدادی ازحرکات که باعث کشش لیگامنت ها می شود می تواند در مفصل ایجاد دردکند. اگردچار درد شدید،نترسید و موضوع را با پزشک درمیان بگذارید پزشکان می توانند برنامه جامعی را برای ایجاد توانایی درفرد طراحی کنند.

 

دارو و جراحی

درصورتی که درد بیمار شدید باشد درمان های جدی تری نیازاست اگر زانو ازقبل دچار آسیب دیدگی باشد و درد ایجادشود مصرف دارو،تزریق و جراحی ضروری است.
هرسه نوع درمانی که در بالا ذکرشد تاثیر بسیارخوبی درکاهش درد پشت زانو در دراز مدت دارد.درمان های استروئیدی مانندتزریق در موارد شدید یا مصرف خوراکی داروها در موارد خفیف میتواند در کنترل درد و احیای بیمار بسیار موثر باشد آخرین گزینه برای درمان زانو درد عمل جراحی است که در روش ها ی جدید جراحی با ایجاد شکاف های کمتر این جراحی انجام میشود.

همین الان این لینک را جهت تله ویزیت (ویزیت آنلاین) پروفسور دکتر سیروس مومن زاده کلیک کنید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا