مطالعه ی مقدماتی بر روی استفاده از app های گوشی های هوشمند و استفاده از پیام فرستادن های دو طرفه میان بیماران درد!

 

چه کسی از این app درد سود می برد؟

 

اهداف : هدف اصلی از این مطالعه آن بود که تاثیر معرفی یک app گوشی هوشمند را برای مدیریت درد تعیین کند ( چه برای دستگاه های اندروید و چه برای دستگاه های آیفون )که میتواند دسترسی به بیماران درد مزمن را برای ارزیابی کردن , زیر نظر گرفتن و ارتباط برقرار کردن با تولیدکنندگان آن app ها ممکن سازد.

روش ها :در این مطالعه ۱۰۵ مریض شرکت کردند تا از یک app استفاده کنند و نصف آنها (تقریبا معادل ۵۲ نفر)توانایی برقراری ارتباط دو نفره بین خود وبیمار دیگر را نیز از طریق app در طول مطالعه داشتند.همه ی بیماران اندازه گیری های پایه ای را تکمیل کردند و از آنها خواسته شد تا پیشرفتشان را هر روز و برای سه ماه ثبت کنند . (با امکان این که تا ۶ ماه نیز میتوانند به این کار ادامه دهند. ) برای همه ی بیماران یک fitbit تهیه شد تا فعالیت روزانه ی آنها ثبت شود.(fitbit دستبند هوشمندی است که تعداد قدم ها , مسیر پیموده شده , میزان کالری  سوخته شده و مدت زمان فعالیت در روز شما را نشان می دهد.) خلاصه ی نمودار های ثبت شده در مدارک الکترونیکی پزشکی ثبت می شد و بیماران از وضعیت و پیشرفت خود مطلع می شدند.

نتایج :۹۰ نفر از بیماران به صورت موفقیت آمیزی app را نصب کردند و از آن استفاده کردند .متوسط سن بیماران ۴۷,۱ سال بود (بین ۱۸ تا ۷۲ سال) , ۶۳/۸ درصد از آنها خانم بودند و ۳۲/۳ درصد از بیماران در چندین ناحیه ی بدن خود درد داشتند.اعتبار کافی و اطمینان در بین ارزیابی های روزانه و پرسشنامه های استاندارد و اندازه گیری های تکراری روزانه یافت می شد.app به صورت راحت معرفی شده و به راحتی استفاده می شد. آن بیمارانی که تعیین شده بودند تا در حین استفاده از app قابلیت ارتباط ۲ طرفه را نیز داشته باشند تمایل بیشتری به استفاده از app از خودشان نشان دادند و ارزیابی های بیشتری را در روز ثبت می کردند و ارائه می دادند اما به طور کل تفاوت زیادی بین ۲ گروه مشخص نبود . به طور کل میزان رضایت از app درد  رتبه بالایی داشت.

بحث : این مطالعه یکسری از چالش ها و فواید استفاده از app های گوشی های هوشمند را در مدیریت بیماران در مزمن مشخص و برجسته می کند و برای کسانی که ممکن است سودی از این تکنولوژی ببرند ببینش و بصیرت فراهم میکند .

دستگاه های موبایل و app های گوشی های هوشمند انفجار بزرگی بوده که از آنها در جهت ثبت اطلاعات سلامتی استفاده شده و دستیابی به مدیریت بیماری های مزمن را تغییر داده است .تکنولوژی ارتباط با موبایل سریع ترین بخش در حال رشد در صنعت ارتباطات است . تخمین زده شده است که بیش از ۷ میلیارد استفاده کننده از گوشی های موبایل در سراسر جهان وجود دارد و در ایالات متحده ی آمریکا نیز بیش از دو سوم جمعیت , گوشی های هوشمند دارند که قابلیت نصب کردن  app های پیشرفته را دارد . همچنین تخمین زده شده است که تا سال ۲۰۲۰ , هشتاد درصد از بزرگسالان در کل جهان صاحب گوشی های هوشمند خواهند شد . با افزایش دسترسی به گوشی های هوشمند و دسترسی به اینترنت , افراد مسن تر , افرادی با درآمد خانه داری کمتر و افرادی که در مناطق شهری و روستایی زندگی می کنند به app های مرتبط با سلامتی پیشرفته بیشتر دسترسی خواهند داشت. این برنامه ها اجازه می دهند تا اطلاعات به افراد مشتاق منتقل شود و همکاری تعداد بیشتری از بیماران میسر شود. و این کار از هزینه های بالاتری که در ویزیت های فردی و تخصصی خرج می شود می کاهد و آن ویزیت ها را محدود به افرادی می کند که واقعا به ویزیت های تخصصی و فردی نیاز دارند. شواد قوی ای وجود دارد که نظارت الکترونیکی که در بسیاری از app ها وجود دارد نسبت به شرح حال های کاغذ و قلمی رضایت بیشتری جلب می کند . همچنین این روش کاربردی تر, آسان تر,  قابل اعتماد تر و مورد تایید تر است.در واقع روش های ارزیابی الکترونیکی لحظه ای  با قابلیت درجه بندی علایم به صورت لحظه ای بهتر از ارزیابی مروری و پس از علایم هستند(روش لحظه ای میزان خطا را در اندازه گیری ها کمتر می کند) و به طور کلی در این فرآیند از پیشرفته ترین مقیاس ها و سنجه ها برای ارزیابی درد و دیگر پیامد های مرتبط با سلامتی استفاده می شود . هم اکنون تخمین زده شده است که بیش از ۱۴۰۰۰ app  مرتبط با سلامتی تنها برای سیستم عامل ios وجود دارد . این برنامه ها در ابتدا صرفا برای نظارت و کسب اطلاعات طراحی شده بودند و تایید کمتری بر روی پا در میانی سلامت در ارتباط با رفتار داشتند. یک مقاله ی اخیر که توسط بودجه ی کشور آمریکا انجام شده بود  مطالعه ای درمورد تاثیر app های سلامتی و ترفند هایی که تغییر رفتار بیماران را ارزیابی می کند انجام داد . آنها بیش از ۱۰۰۰ app مرتبط با سلامتی را بررسی کردند تا کارآمدی app ها را بر اساس جمعیت بیماران , طبقه بندی مصرف کنندگان و نظارت کنندگان تعیین کنند و نتیجه گیری حاصل این بود که تنها بخش کمی از این app ها کاربردی بودند .(۴۳ درصد ios و ۲۷ درصد اندروید). با توجه به پیشنهادات مشخص شد تعهد بیماران به app زمانی افزایش می یابد که اپلیکیشن راهنمایی هایی را بر طبق اطلاعات وارد شده توسط بیمار به او ارائه کند و در واقع بیمار از طرف تولیدکنندگان app حمایت شود .تعدادی از app های گوشی های هوشمند به صورت تخصصی برای افراد بدون سرطان  و با درد سرطان تکامل یافت. در بررسی app های درد که به صورت تجاری در دسترس بودند ۱۱۱ تا از آن ها بررسی شدند که ۸۶ درصد بدون هیچگونه مداخله ی مراقبت سلامتی تخصصی گزارش شدند. نویسندگان توانستند عملکرد app های درد را به سه دسته ی کلی طبقه بندی کنند :

۱-ارائه ی اطلاعات کلی درباره ی درد , علائم آن و انتخاب های درمانی مناسب .

۲-ثبت علائم درد به صورت شرح حال , یادآوری زمان استفاده از دارو و زمان ویزیت .

۳-مداخله برای مدیریت درد که بیشتر متمایل به ارائه ی راهکار های آرامبخش است

 
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 1:30 تا 7:30 عصر
سه شنبه : 9 تا 12 صبح , 1:30 تا 7:30 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن همراه: 09338866615
بالا