درد بی پولی و مشکلات اقتصادی

بی پولی
هر دو کار می کنیم اما مشکلات مان زیاد است و درآمدمان نیز کافی نیست! بی پولی آنقدر آزارمان می دهد که نگو! کم کم به بن بست رسیده ایم نمی دانیم که چگونه دخل و برج مان را تنظیم کنیم که کمتر به مشکل برخورد کنیم.

یکی از دوستانم می گوید: “او و همسرش هم شرایط زندگی مثل ما دارند ولی کمتر از ما ، در تنگنای مالی قرار دارند و می توانند زندگی شان را سروسامان دهند” ، وقتی از او می پرسم رمز موفقیت شان چیست؟ ، می گوید: ” ما مخارج زندگی مان را مدیریت می کنیم” .

وقتی درست به حرفای دوستم فکر می کنم متوجه می شوم که من و همسرم هیچ وقت نتوانسته ایم درآمدمان را مدیریت کنیم، راهکاری که همیشه تا به این مدت از آن غافل بوده ایم…

داشتن شغلی مناسب و درآمد کافی از ملزومات یک زندگی مشترک موفق است. چه بسا بسیاری از زوجین به خاطر بی پولی از پس مخارج زندگی بر نمی آیند و گاه همین عامل هم، باعث مشاجره و اختلاف بین آنها می شود. این درحالی است که عده ای دیگر هم با درآمد بسیار بالا، باز مانند دسته اول هستند و از مشکلات مالی می نالند.

اگر چه بسیاری از افراد معتقدند پول خوشبختی می آورد اما مدیریت پول بیش از آن، باعث شادی و نشاط در کانون خانواده می شود. اگر مرد خانه ای به تنهایی یا همراه با همسرش، مشغول به کار باشد و درآمد بالایی هم داشته باشد، اما نداند که این درآمد را کجا و چگونه خرج کند، بی تردید ، از خروارها پول هم اثری باقی نخواهد ماند. به همین دلیل، آموختن مدیریت هزینه ها و برنامه ریزی صحیح مالی الزامی است که هر زوجی باید آن را یاد بگیرند تا بتوانند با بهر ه گیری از دانش مدیریتی و بکارگیری اصول آن، بسیاری از مشکلات مالی خود را با دغدغه ای کمتر پشت سر بگذارنند.

کلیدهای حل مشکلات اقتصادی

برنامه ریزی کنید
برنامه ریزی برای دخل و خرج خانه و زندگی از مهمترین گامهای اولیه برای حل مشکلات اقتصادی است. هر کس بنابر درآمدی که دارد، باید برای دستیابی به اهداف خویش تلاش کند. به دیگر سخن آنکه اهداف ما باید دست یافتنی باشند و خیلی رویایی و قابل دسترس نباشند، چه بسا هرگز نمی توان خانه دار شد اگر به دنبال خانه ای باشیم که قیمتش با درآمد ما جور در نمی آید. به همین دلیل لازم است با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده پیش بروید . برای سهولت در این کار، بهتر است با واقع‌بینی اولویت های زندگی تان را مشخص نمائید، سپس برای رسیدن به آنها اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید. برای موفقیت بیشتر در برنامه ریزی مالی خانواده، توصیه می شود دفترچه ای را تهیه کرده و اهداف خود و خانواده تان و مدت زمانی را که برای رسیدن به آنها نیازمند هستید را یادداشت کنید. با این کار خواهید توانست هدفمند و طبق برنامه پیش بروید.

پس‌انداز کنید
روز مبادا هر لحظه در کمین شماست، برای پیشگیری از روزهای بی پولی و جیب های پر از خالی تان، لازم است پس انداز کنید.اگر چه شاید درآمدتان به قدری نباشد که بتوانید پس اندازی داشته باشید، اما باید سعی کنید با هر میزان درآمدی که دارید، به حداقل پولی که برای روز مبادا می توانید کنار بگذارید، بسنده کنید. با پس انداز های اندک اندک می توانید مقداری قابل توجهی پول ذخیره کنید که در روزهای سخت، درست به هنگام بروز حوادث پیش‌بین نشده ای چون بیماری، تصادف، نیازمندی یکی از خویشاوندان نزدیک و… به مدد آن پس اندازهای کم، رفع مشکل بزرگی کنید.

از سوی دیگر، علیرغم این که پس انداز می تواند درمان درد روزهایی از زندگی باشد که کف گیرتان ته دیگ خورده است، پشتیبانی هم هست که خانواده و اعضای آن را در دستیابی به اهداف شان یاری می کند. لذا، برای بهینه سازی پس انداز، بهتر است مقدار پس اندازتان را در دفترچه ای بنویسید، بدین طریق خواهید توانست از نوسانات آن در ماه های مختلف و در بازده های زمانی مشخص، آگاهی یابید و در صورت نیاز به اصلاح، آن را سازمان دهید.

صرفه جویی کنید

اگر چه ممکن است هر یک از اعضای خانواده، خواسته های متعددی داشته باشند، و صد البته این خواسته ها طبیعی و بحق است، اما واقعیت این است که گاهی نمی توان به همه خواسته ها رسید و یا آنکه در آن لحظه، به خواسته ای دست یافت چرا که لازم است مدت زمانی بگذرد، پولی فراهم شود تا نیازی برطرف گردد. به همین دلیل لازم است مدیران خانواده، یعنی زن و شوهر، در زمینه اقتصاد خانواده ،چگونگی تقسیم درآمد و مخارج آن با یکدیگر هماهنگ باشند و به تبع آن بچه ها را نیز به این هماهنگی دعوت کنند. برای خوش گذرانی و شادی آخر هفته تان حتما لازم نیست به شیک‌ترین و گران‌ترین رستورانهای شهر بروید، لباس های شیک اما گران قیمت بپوشید، اسباب و اثاثیه نو اما غیرضروری بخرید، و…. اگر صرفه جویی کنید و بتوانید به کمترین هایی که در عین حال برای شما و خانواده تان نشاط آور و مفرح است، قانع باشید بی تردید در پایان ماه پولی در اختیار خواهید داشت که جایگزین خرج های مازادتان شده است. با یادداشت این مقادیر و محاسبه تفاوت مالی خود در این ماه با ماه های دیگر، درمی یابید که چه مقدار از درآمد خود را صرف غیر ضوروری ترین نیازها کرده اید. بی شک این آگاهی، شما را تشویق می کند که مدبرانه عمل نمائید و درآمد خود را صرف واجب‌ترین نیازها و خواسته های خانواده تان کنید.

برچسب ها سایر دردها
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
ساعات پذیرش بیمار
شنبه تا چهار شنبه: 14 تا 17 عصر
تلفن: 88460605-021  ,  88449335-021
تلفن‌همراه:09198172104-09338866615-09914686402
بالا